67. Trento Film Festival. „Dreamland” z nagrodą w kategorii Alp&Ism
Dobiega końca 67. Trento Film Festival, najstarszy festiwal górski na świecie. Znamy filmy nagrodzone na tej prestiżowej imprezie. Na festiwalu było kilka miłych polskich akcentów. Na pewno jednym z nich jest wyróżnienie Stanisława Berbeki, reżysera filmu „Dreamland” przez Club Alpino Italiano nagrodą im. Mario Bello za najlepszy obraz w kategorii Alp&Ism.
Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 1952 roku przez władze Prowincji Trento i Club Alpino Italiano. Impreza odbywa się co roku na przełomie kwietnia i maja w Trydencie (wł. Trento), a jej główną częścią jest międzynarodowy konkurs filmów górskich i podróżniczych. Towarzyszą mu zawsze m.in. międzynarodowy przegląd wydawnictw górskich oraz wystawy i spotkania z wybitnymi ludźmi gór.
W tym roku na festiwalu w urokliwym Trento mieliśmy kilka polskich górskich akcentów. Bardzo ważnym punktem dla propagowania osiągnięć polskiego himalaizmu była premiera „La mia scelta. Vita e imprese di una leggenda dell’alpinismo polacco” (Mój wybór. Życie i dokonania legendy polskiego alpinizmu), książki poświęconej Krzysztofowi Wielickiemu. Powstała na podstawie wywiadu-rzeki Piotra Drożdża „Mój wybór”. Wydany oryginalnie w dwóch tomach wywiad przetłumaczył i zbeletryzował Luca Calvi.
Podczas festiwalu odbył się też wieczór poświęcony Jerzemu Kukuczce, z udziałem żony Cecylii i Krzysztofa Wielickiego. Okazją była zbliżająca się 30. rocznica śmierci tego wybitnego himalaisty na południowej ścianie Lhotse.
Do konkursu głównego, w którym międzynarodowe Jury oceniało 27 filmów, zdołał zakwalifikować się tylko jeden polski dokument. Krótkometrażowy „Connected” w reżyserii Aleksandry Maciejczyk, ukazuje jeden dzień niewidomego Krzysztofa i jego przewodniczki Wioli. Para wyrusza wspólnie na stok narciarski.
Za najlepszy film festiwalu, któremu przyznano Grand Prix i Złotą Gencjanę, uznano belgijsko-francuski obraz „La Grand Messe”. Dokument opowiada o wytrwałych kibicach wyścigu Tour de France.
Najlepszym filmem w kategorii Exploration or Adventure został niemiecki dokument „Bruder Jakob, schläfst du noch?”. Nagrodzony Złotą Gencjaną obraz ukazuje podróż w przeszłość czwórki braci, przeszłość naznaczoną śmiercią piątego brata.
Podczas festiwalu odbyły się projekcje jeszcze dwóch polskich filmów poświęconych wspinaniu. W ramach retrospekcji wyświetlono „Co się wydarzyło na wyspie Pam”, dokument Elizy Kubarskiej z 2010 roku. W kategorii Alp&Ism pokazano „Dreamland” Staszka Berbeki. Film jest poświęcony ojcu, Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. W tej kategorii nagrodę przyznaje Club Alpinino Italiano, Jury tej kategorii tak uzasadniło swój wybór:
Film ukazuje ludzką stronę Macieja Berbeki, dla którego w życiu ważniejsza od wspinaczkowych dokonań była rodzina, partnerstwo i pokora.
Podczas festiwalu wręczono także „Genziana alla carriera”, nagrodę za całość dokonań życiowych. Otrzymał ją Cesare Maestri, postać wybitna i bardzo kontrowersyjna, o czym możecie przekonać się czytając tekst: Ważne postacie alpinizmu. Cesare Maestri – Pająk Dolomitów.
Źródło: trentofestival.it