15 maja 2019 13:24

13. Travelery: nagrodzeni ratownicy z Nanga Parbat i Andrzej Bargiel

Już po raz 13. redakcja National Geographic Traveler wręczyła statuetki za najbardziej inspirujące osiągnięcia w dziedzinie podróży, eksploracji oraz działalności społecznej. Wśród nagrodzonych znaleźli się ratownicy z Nanga Parbat oraz Andrzej Bargiel.

Grupa ratowników z Nanga Parbat wraz z Elisabeth Revol

Travelera w kategorii Człowiek Roku/Ludzie Roku otrzymali uczestnicy spektakularnej akcji ratunkowej na Naga Parbat – Adam Bielecki, Denis UrubkoPiotr Tomala i Jarosław Botor.

Przypomnijmy, że w jej wyniku udało się dotrzeć do Elisabeth Revol znajdującej się wysoko w ścianie a następnie sprowadzić ją na dół. Niestety sukces nie był pełny, jej partner Tomasz Mackiewicz został na Nanga Parbat na zawsze. Wyczyn ten spotkał się z szerokim uznaniem. Ratowników już wyróżnił np. American Alpine Club. oraz Polski Komitet Olimpijski.

Ekipa Andrzeja Bargiela pod K2

Ekipa Andrzeja Bargiela pod K2 (fot. K2 Ski Challange)

Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2, drugiej co do wielkości góry na ziemi (8611 m n.p.m.). Zjazd z K2 od lat był celem i marzeniem kilku narciarzy wysokogórskich. Andrzej Bargiel został również 13. polskim zdobywcą drugiego pod względem wysokości szczytu świata. Dokonał tego podczas swojej drugiej wyprawy na K2.

Travelery 2019. Od lewej: Jarosław Botor, Andrzej Bargiel, Krzysztof Wielicki i Piotr Tomala (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Wszystkich nagrodzonych Travelerami możecie zobaczyć na stronie nagrody.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Przypadek czy nie? [6]
    A można wiedzieć kto się ukrywa pod hasłem "redakcja"? Zwyczajowo…

    15-05-2019
    Robson