1 kwietnia 2019 09:22

Krok dalej zrobiony. Wspinanie bliżej Igrzysk w Paryżu w 2024

Zarząd MKOl zaakceptował propozycję sportów dodatkowych komitetu organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Obecność wspinaczki sportowej na kolejnych, po Tokio, Igrzyskach wydaje się prawie pewna.

Igrzyska Paryż 2024 - wspinaczka sportowa

Oficjalnie o chęci włączenia wspinaczki sportowej do programu Igrzysk w Paryżu dowiedzieliśmy się 21 lutego br. Organizatorzy zaproponowali oczekiwaną przez środowisko wspinaczkowe zmianę, czyli osobną rywalizację dla biegaczy (16 zawodników i 16 zawodniczek) oraz konkurencję łączoną dla boulderowców i wspinaczy z liną (20 zawodników i 20 zawodniczek). To bardzo dobry sygnał dla polskiej szkoły biegania sportowego. W tej konkurencji polscy zawodnicy mają naprawdę świetne wyniki, wystarczy wspomnieć wysyp medali na ostatnich Mistrzostwach Świata w Innsbrucku.

Chęć organizatorów Igrzysk to dopiero pierwszy krok do udziału wspinaczy w rywalizacji olimpijskiej. Najpierw musiała nastąpić rekomendacja zarządu MKOl – ten etap właśnie został przebyty. Teraz działacze i organizatorzy muszą przekonać delegatów na sesję MKOl, która będzie miała miejsce w czerwcu br.  w Lozannie. Ostateczną decyzję podejmie zarząd MKOl, już po Igrzyskach w Tokio, w grudniu 2020 roku.

Wydaje się, że jeśli w Tokio zawody przebiegną poprawnie, a wspinaczka odnotuje dobre wyniki oglądalności, to także w Paryżu będziemy mogli śledzić wspinaczkową rywalizację i być może cieszyć się także z medalu dla polskich zawodników.

Mysza

Źródło: IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum