4 kwietnia 2019 10:29

Wędrówki i wspinanie w Południowym Tyrolu

Południowy Tyrol – położony wśród szczytów Dolomitów, szerokich dolin i winiarni – oferuje oszałamiający krajobraz. Bez względu na to, czy wędrujemy akurat przez Dolomity, jeździmy na rowerze po paśmie Ortler, czy zwiedzamy winnice – zawsze jest to czas dobrze spędzony. Zanurzenie się w jeziorze Kalterer See – najcieplejszym jeziorze alpejskim – jest bardzo kuszące po dniu wypełnionym aktywnościami. Można też wypocząć nad brzegiem jednego z krystalicznych stawów górskich lub naładować akumulatory podczas spaceru wśród pięknej natury. Wspomnienia łagodnych, letnich wieczorów z kieliszkiem doskonałego, miejscowego wina będą do nas powracać przez wiele lat.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu

Południowy Tyrol to jeden z najlepszych regionów na świecie do uprawiania turystyki górskiej – można tu odnaleźć ponad 13 000 km oznaczonych szlaków górskich. Szlaki wiodą przez winnice i sady, mijają wyniosłe zamki i jeziora – od kwitnących łąk doliny Val Venosta/Vinschgau, aż po najwyższe szczyty Dolomitów. Te piękne szlaki poprowadzą nas przez każdy rodzaj krajobrazu europejskiego, bez potrzeby opuszczania jednego regionu. Co więcej, dzięki dużemu zróżnicowaniu szlaków, samemu można decydować, co chce się zobaczyć. Ambitni turyści górscy mogą spędzić całe tygodnie wspinając się na najwyższe szczyty, jednak można tu również znaleźć szeroką ofertę tras dla osób preferujących rekreacyjne wycieczki.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Majestatyczne Dolomity znajdują się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Piękne granie alpejskie są połączone zróżnicowanymi szlakami, które w większości nie oferują dużych wyzwań wysokościowych, dzięki czemu turyści w każdym wieku i na dowolnym poziomie umiejętności mogą rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami, a po drodze zawsze mogą przystanąć w jednym z wielu tradycyjnych schronisk, by skosztować tutejszej kuchni. Osoby poszukujące bardziej ekstremalnych sprawdzianów mogą skorzystać z jednego z licznych długodystansowych szlaków, a najtwardsi mogą wyruszyć na Via Ferraty, które były wykorzystywane w czasach I wojny światowej przez żołnierzy, by trawersować góry.

Z dala od gór piękne łąki i rozległe doliny w okolicach Merano/Meran i Bolzano/Bozen oferują idealną scenerię na spacery. Warto ruszyć ścieżkami prowadzącymi wzdłuż starych kanałów irygacyjnych, przejść się po kasztanowych sadach lub wędrować po starożytnych drogach rzymskich, mijając po drodze wioski, zamki i klasztory. Jako bonus przy każdym szlaku znajdują się miejsca, w których warto przystanąć i spróbować przepysznego jedzenia i wyśmienitych win, z których słynie ten region.

Obowiązkowa wizyta pod Tre Cime (fot. IDM Südtirol / Thomas Grüner)

Można też zatrzymać się w jednym z wielu hoteli Vitalpina Hotels Südtirol (www.vitalpina.info) lub w jednym z licznych górskich schronisk Dolomitów. Sieć Vitalpina Hotels Südtirol reprezentuje autentyczny styl życia typowy dla Alp. Właściciele tych hoteli są nie tylko przewodnikami górskimi, wspinaczami górskimi, lecz również zielarzami, trenerami fitnessu, przewodnikami rowerowymi, fotografami i mistrzami kuchni, którzy postrzegają przyrodę górską jako cenny zasób i zrobią wszystko, by ułatwić gościom rozkoszowanie się autentycznie południowotyrolskim doświadczeniem.

Na czele ich listy polecanych do odwiedzenia miejsc bez wątpienia znajdą się pobliskie schroniska, gospodarstwa rolnicze i gościnne chaty, które oferują tradycyjną kuchnię lokalną i szeroki wybór win. Inicjatywa South Tyrol’s Real Quality in the Mountains gwarantuje, że wszystkie te miejsca zostały dokładnie sprawdzone pod względem jakości – oznacza to, że wszystko, czego będziemy kosztować, sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy.

Wspinanie i via ferraty w Południowym Tyrolu

Podczas wspinaczki w Południowym Tyrolu można przeżyć wyjątkowe chwile. Zobaczyć wschodzące słońce, którego promienie leniwie przesuwają się po poszarpanych turniach Dolomitów, krzyż na szczycie powoli pojawiający się w zasięgu wzroku, czy fantastyczną panoramę rozpościerająca się ze szczytu Texelgruppe. A może to będzie coś prostszego – jak np. smak pysznego południowotyrolskiego krupnika po wyczerpującej drodze.

Wspinanie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Południowy Tyrol to wspinaczkowe El Dorado w każdej możliwej formie i na wszelkich poziomach trudności. Via Ferraty oraz drogi Dolomitów stanowią scenerię niezapomnianych przygód. Tre Cime w dolinie Alta Pusteria/Hochpustertal lub turnie Vajolet w masywie Rosengarten są szczególnie sławne. W całym regionie znajduje się mnóstwo sektorów wspinaczkowych i obiektów treningowych – często ulokowane są w wyjątkowo pięknych miejscach i oferują pełny przekrój trudności wspinaczkowych oraz rodzajów skał – takich jak gnejs, granit, porfir czy nawet marmur. Dla dzieci szczególnie cennym przeżyciem będzie wycieczka połączona z uczestnictwem w kursie linowym. Również zimą wspinacze mogą poczuć uderzenie adrenaliny: liczne kryte ściany wspinaczkowe o wysokości do 16 metrów oraz ścianki boulderowe oferują idealne warunki do treningu.

Wspinanie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Dolomity są często uważane za najpiękniejsze pasmo górskie świata, więc szkoda by było je przegapić – szczególnie, że gęsta sieć kolejek górskich i wyciągów ułatwia gościom dostanie się do punktów widokowych i podziwianie 360 stopni oszałamiających panoram.

Zdecydowanie nie można przegapić symbolu Dolomitów, czyli Tre Cime. Można obejść je szlakiem dookoła – nie jest to bardzo trudna trasa, a dostarczy nam niezapomnianych widoków na Dolomity i otaczające je doliny. Przejście całego szlaku zajmuje zaledwie trzy godziny, a różnica wzniesień to tylko 304 m, jednak widoki, które się przed tobą roztoczą spowodują, że poczujesz się jakbyś stał na szczycie świata.

Alpiniści i wspinacze mogą wybierać spośród licznych ekstremalnych wyzwań, które za każdym razem nagrodzą ich obłędnymi widokami. Z kolei na zaawansowanych turystów górskich czekają sławne Via Ferraty – “żelazne drogi” były pierwotnie wykorzystywane przez żołnierzy podczas I wojny światowej do trawersowania gór. Współcześnie stanowią ponad 50 linii, na których dzięki stalowym drabinom i linom zamocowanym wzdłuż wąskich półek i przepaści, fani adrenaliny będą mogli przetestować swoje umiejętności. A nawet jeśli sama wspinaczka nie zrobi na tobie większego wrażenia, to oszałamiające widoki na pewno zaprą dech w piersiach.

Kuchnia i wino w Południowym Tyrolu

Alpejski urok i śródziemnomorska atmosfera – to ciekawe zderzenie dwóch kultu, wszechobecne w Południowym Tyrolu, jest szczególnie widoczne w regionalnej kuchni. Śródziemnomorska joie de vivre jest szczególnie widoczna w towarzyskim charakterze przystawek – przepysznych anitipasti oraz aromatycznej kawie, a tradycyjnie alpejskie dania główne – pierogi, strudle czy kluski – rozgrzeją serce i żołądek po mroźnych dniach spędzonych na stoku.

Kuchnia i wino w Południowym Tyrolu (IDM Südtirol / Alex Filz)

Zmienność dodaje życiu smaku – nic więc dziwnego, że południowotyrolska kuchnia oparta jest na różnorodności. Mocno widoczne są w niej wpływy włoskie, tyrolskie i ladyńskie, dzięki czemu powstała wyjątkowa oferta dla smakoszy, doceniona przez aż 25 gwiazdek Michelina przyznanych 19 lokalnym restauracjom. Tak pyszne smakołyki można odkryć tylko w nagradzanych restauracjach Południowego Tyrolu – od eleganckich lokali haute cuisine, aż do prostych barów rolniczych – dla każdego podniebienia znajdzie się coś apetycznego. Schroniska alpejskie i przydrożne gospody oferują autentyczną kuchnię lokalną oraz najlepsze regionalne wina – a wszystko podawane w tradycyjnej atmosferze południowotyrolskiej gościnności.

Jak dojechać

Samochodem:
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 15, a z Krakowa – 11 godzin.

Samolotem:
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem:
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.

Więcej informacji o Południowym Tyrolu znajdziecie na www.suedtirol.info/lato

Artykuł sponsorowany – Południowy Tyrol
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum