10 kwietnia 2019 08:50

W Kanadzie powstaje „The Sound of Silence” (M8 WI5)

W pierwszych dniach kwietnia silny zespół w składzie Brette Harrington, Ines Papert i Luka Lindič wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie Mount Fay. Jest to pierwsza droga pokonująca całą ścianę.

Fragment Parku Narodowego Banff z zaznaczonym Mount Fay (fot. mapcarta.com)

Mount Fay (3235 m) to góra na granicy kanadyjskiej Alberty i Kolumbii Brytyjskiej, w Parku Narodowym Banff. Wschodnia ściana opada na stronę Consolation Valley, doliny, którą do swojego celu podeszli w pierwszych dniach kwietnia Brette Harrington, Ines Papert i Luka Lindič.

Obraz Jonathona Earla Bowsera przedstawiający Consolation Valley (fot. jonathonart.com)

Inicjatorem wspinaczki był Luka, który w 2016 r. próbował wspiąć się na Mount Fay od strony wschodniej w towarzystwie Marca-André Leclerca. Podczas tamtej próby celu nie udało się osiągnąć ze względu na bardzo złe warunki. Od tamtej pory niedokończona droga kołatała się z tyłu głowy słoweńskiego wspinacza. Chęć dokończenia dzieła wzmogła się szczególnie po przedwczesnej śmierci utalentowanego Kanadyjczyka.

Brette Harrington podczas pierwszego przejścia The Sound of Silence na wschodniej ścianie Mount Fay (fot. arch. Lindič, Harrington, Papert)

Duet Papert-Lindič zjawił się w Górach Skalistych pod koniec marca. Alpiniści spotkali na miejscu Brette Harrington i spontanicznie podjęli decyzję o wspólnej wspinaczce.

Zespół na biwaku, od lewej: Luka Lindič, Brette Harrington i Ines Papert (fot. arch. Lindič, Harrington, Papert)

Rankiem 2 kwietnia alpiniści rozpoczęli wspinaczkę wschodnią ścianą Mount Fay. Początkowo poruszali się linią wytyczoną w 1984 r. przez zespół Barry Blanchard-David Cheesmond-Carl Tobin, pokonując pionowe filary lodowe i strome pola śnieżne, by pod wieczór zatrzymać się na biwak. Tak Ines komentuje ten niezwykły dla niej moment:

Cieszę się, że swoje urodziny mogę obchodzić w ten sposób: z dwójką niesamowitych przyjaciół Luką i Brette, na małej półce skalnej w środku wielkiej ściany.

Ines Papert na The Sound of Silence, wschodnia ściana Mount Fay (fot. arch. Lindič, Harrington, Papert)

Drugiego dnia, w miejscu, w którym pierwotna linia trawersowała w prawo, Brette, Ines i Luka kontynuowali wspinaczkę na wprost, wchodząc w nieznany i kruchy, skalny teren headwalla.

Orientacyjny przebieg drogi The Sound of Silence, Mount Fay, ściana wschodnia (fot. Jon Walsh)

Luka Lindič:

Przewspinaliśmy kilka naprawdę dzikich i stromych wyciągów, po czym założyliśmy biwak jakieś 250 m pod szczytem. Drugiego dnia musieliśmy mocno powalczyć na mocno przewieszonych i bardzo kruchych fragmentach skalnych. Dodatkowo nasze odczucie przygody wzmocniła burza śnieżna, która uderzyła w nas koło południa. Gdy pokonałem ostatnią z przewieszek i stanąłem na półce skalnej, zacząłem krzyczeć wniebogłosy – z czystego szczęścia. Niedługo później dołączyły do mnie dziewczyny i krzyczeliśmy razem. Czułem, że Marc-André jest z nami. Nie mogę sobie wyobrazić, byśmy mogli zrobić to lepiej.

Luka Lindič w jednej z trudnych i kruchych przewieszek na The Sound of Silence (fot. arch. Lindič, Harrington, Papert)

Nowa droga – pierwsza, która w całości pokonuje wschodnią ścianę Mount Fay – została ochrzczona ku czci nieobecnego przyjaciela The Sound of Silence (M8 WI5, 1100 m). Gratulacje należą się również za szybki styl alpejski tego przejścia. Droga powstałą w dniach 2-3 kwietnia.

***

Marc-André na szczycie Torre Egger po 1. zimowym, solowym wejściu (fot. arch. Marc-André Leclerc)

The Sound of Silence jest kolejną już drogą na cześć Marca-André Leclerca. Stosunkowo niedawno pisaliśmy o nowej linii w Patagonii, na Torre Egger i zaawansowanej próbie partnerki Marca-André, Brette Harrington oraz jego przyjaciela Quentina Robertsa.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com, FB Ines Papert, blog.arcteryx.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum