24 kwietnia 2019 07:35

Uwaga skiturowcy! 28 kwietnia zamknięcie szlaków w całych Tatrach

Od poniedziałku 29 kwietnia szlaki turystyczne w całych Tatrach (z wyjątkiem szlaku na Rysy) zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej. Również tereny taternickie nie będą już dostępne dla skiturowców.

TPN Tatrzański Park Narodowy LOGO

W wielu miejscach obserwujemy wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby.

Decyzje o zamykaniu szlaków są podejmowane corocznie na podstawie monitoringu przyrodniczego. Podyktowane są troską o dobro zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową, między innymi świstaka i kozicy. W Tatrach  można uprawiać wiele aktywności (turystyka, sport i rekreacja), ale są one podporządkowane celowi nadrzędnemu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli ochronie przyrody i podlegają różnego typu ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących w TPN.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań. Zapraszamy na szlaki skiturowe w kolejnym sezonie zimowym.

Wybierając się na Rysy, zarówno na podejściu, jak i na zjeździe należy pamiętać o pieszych turystach znajdujących się na szlaku, bo to właśnie oni mają pierwszeństwo. 

Źródło: TPN
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum