18 kwietnia 2019 22:25

Tragedia na Howse Peak: Hansjörg Auer, David Lama i Jess Roskelley uznani za zmarłych

Niestety, kolejne wieści, jakie dotarły z Kanady, nie pozostawiają złudzeń – Austriacy Hansjörg Auer, David Lama oraz Amerykanin Jess Roskelley uznani zostali za zmarłych. Taki komunikat przekazał Reuters, powołując się na wypowiedź rzecznika prasowego Parks Canada. Wszystko zatem wskazuje na to, że wspinacze nie przeżyli wielkiej lawiny, jaka porwała ich najprawdopodobniej we wtorek podczas wspinaczki na Howse Peak w Banff National Park.

Wschodnia i północna ściana Howse Peak, przedzielona wybitną granią północno-wschodnią (fot. arch. gripped.com)

Trójka świetnych alpinistów obrała za cel drogę M16, ustanowioną na wschodniej ścianie (bez wejścia na wierzchołek) przez Barry’ego Blancharda, Scotta Backesa i Steve’a House’a w dniach 23-27 marca 1999 roku. To niezwykle śmiała i trudna wspinaczka o trudnościach hakowych do A2 oraz lodowych – WI7+.

We wtorek, 16 kwietnia, zespół Auer-Lama-Roskelley nie przekazał żadnych informacji. Zaniepokojony tym ojciec Jessa – John Roskelley, zawiadomił w środę rano służby ratunkowe. Od razu rozpoczęto poszukiwania z powietrzna, w ich efekcie dostrzeżono ślady wielu lawin oraz porozrzucany sprzęt wspinaczkowy. Wg Parks Canada oszacowanie miejsca zdarzenia pozwala uznać, że wszyscy członkowie zespołu zginęli.

Tyrolczycy Hansjörg Auer i David Lama należeli do światowej czołówki alpinizmu. Na swoim koncie mieli niesamowite i historyczne przejścia.

Hansjörg Auer

Hansjörg Auer (35 lat) zasłynął free solo na Drodze przez rybę na południowej ścianie Marmolady (2007) – była to jedna z najśmielszych wspinaczek w historii. W zeszłym roku dokonał solowego wejścia na zachodnią ścianę Lupghar Sar West. Za zdobycie Kunyang Chhish East (2013) znalazł się na liście nominowanych do Złotego Czekana. Auer osiągnął mistrzostwo we wspinaczce skalnej i alpinizmie. Był przy tym niezwykle skromnym i pozytywnym człowiekiem, o czym mieliśmy możliwość przekonać się podczas jego wizyty na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim w 2012 roku (notabene w Krakowie gościł wtedy Steve House, autor M16…).

David Lama (fot. arch. The North Face)

David Lama (28 lat) wdarł się przebojem na scenę wspinaczki sportowej w latach 2000. W wieku 15 lat, w 2006 roku, został dopuszczony do startów w seniorskim Pucharze Świata. Szybko udowodnił, że decyzja była słuszna – w swoim debiucie zajął 2. miejsce (zawody w prowadzeniu w Puurs), a w kolejnych zawodach w Dreźnie stanął już na najwyższym stopniu podium, stając się najmłodszym triumfatorem zawodów pucharowych w historii. W tym samym roku zdobył jeszcze mistrzostwo Europy w prowadzeniu, a w 2007 również w boulderingu. Pod koniec lat 2000. zaczął zwracać się w kierunku alpinistycznych wyzwań. Pociągały go dalekie wyprawy i trudne, skalne drogi wielowyciągowe. Jego marzeniem stało się uklasycznienie słynnej Drogi przez Kompressor na Cerro Torre. W 2012 roku zrealizował ten historyczny projekt – jego zmagania mogliśmy oglądać w świetnie zrealizowanym dokumencie “Cerro Torre – a snowball’s chance in hell”. Kolejne lata przyniosły znów trudne przejścia i zaawansowane próby w Alpach i Himalajach. Jedną z jego ostatnich wielkich wspinaczek było spektakularne solowe wejście na Lunag Ri pod koniec zeszłego roku.

Jess Roskelley (fot. fb//roskelleyjess)

Jess Roskelley (fot. fb//roskelleyjess)

Jess Roskelley (36) należał do czołówki amerykańskich alpinistów. Był synem legendarnego Johna Roskelley’ego, nagrodzonego w 2014 Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć. Na koncie Jessa znajdziemy wiele pierwszych przejść w Canadian Rockies. Amerykanin wspinał się również w Himalajach i Patagonii. W 2003 roku ze swoim ojcem wszedł na Mount Everest, stając się tym samym najmłodszym Amerykaninem, który dokonał takiego wyczynu. Dał się poznać jako odważny i szukający nowych wyzwań wspinacz. W 2017 roku dokonał (wraz z Clintem Helanderem) pierwszego przejścia południowej grani – Gauntlet Ridge – Mount Huntington na Alasce. W zeszłym roku ustanowił kilka nowych wspinaczek w dolinie Lachit w pakistańskiej części Karakorum, w rejonie Hushe oraz nową linię w Cabinet Mountains. Amerykański Men’s Journal wybrał go w 2018 roku do grona najbardziej żądnych przygód ludzi na świecie.

Świat alpinizmu stracił trzech świetnych, odważnych i pełnych wizji wspinaczy. Składamy szczere kondolencje dla rodzin i przyjaciół.

Redakcja
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Auer, Lama, Roskelley, R.I.P. [8]
    [']['][']

    19-04-2019
    GG