24 kwietnia 2019 14:53

“Szczyty niemożności” – wystawa rysunków Marka Szczęsnego i Lesława Cześnika

Od 4 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy eksponowana jest wystawa rysunków Marka Szczęsnego i Lesława Cześnika, wspinaczy i artystów.

Fragment wystawy “Szczyty niemożności” (fot. zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com)

Fragment wystawy “Szczyty niemożności” (fot. zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com)

Marek Szczęsny i Lesław Cześnik znają się od czasu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. O swoich pracach mówią tak:

“(…) Prezentowane prace są zapisem wspólnych wypraw wspinaczkowych, powstawały czasem w kwadrans, czasem w cztery, w przysiadzie gdzie bądź lub na stojąco. Czasem lepsze, czasem gorsze…. Przedstawiamy nasze relacje niemal tak jak powstały, bez studyjnego przetwarzania obrazu. Stosowaliśmy różne techniki zapisu swoich wrażeń, choć łączy je wspólny mianownik. Noszony na własnym grzbiecie warsztat plastyczny musiał być lekki, poręczny w noszeniu i nieskomplikowany w użyciu. Rysując z reguły byliśmy w tych samych lub nieodległych miejscach, ale choćby z racji różnego profilu zawodowego pokazujemy odmienne sposoby interpretacji przestrzeni i przedmiotu, wychwytujemy różne wątki, posługując się inną skalą. To, co dla obu wspólne to kaprys, aby w dobie wszechobecnych aparatów cyfrowych czynić czasochłonne, staromodne, w pełni analogowe notatki z nieegzotycznych podróży.”

Lesław Cześnik i Marek Szczęśny podczas otwarcia wystawy (fot. zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com)

Marek Szczęsny ur. w 1965 r. w Bydgoszczy. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1993 r. odbył staż na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. W 1994 r. podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, obecnie jest profesorem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajmuje się głównie malarstwem oraz rysunkiem. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, w tym kilku zagranicznych, m.in.: Gottingen – Niemcy, Kunst in Maschinenraum (2016); Galeria Spazio di Asimetrie w Bresci (2017); W Galeria LAV w Zagrzebiu (2018). Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody, a jego prace znajdują się w kilku znanych kolekcjach.
Lesław Cześnik – ukończył konserwację i restaurację malarstwa i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od roku 1990 pracował w Muzeum Narodowym w Szczecinie, od 1993 jako kierownik Działu Konserwacji, później główny konserwator. W 2011 r. przeszedł do Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, gdzie kieruje Działem Konserwacji Muzealiów. Współorganizator i uczestnik wystawy zbiorowej „Sztuka konserwacji – konserwacja sztuki” (Szczecin 2002). Autor kilku publikacji o problematyce konserwatorskiej. W nielicznych wolnych chwilach maluje (także kopie) i rysuje „dla podtrzymania koordynacji psychomotorycznej i warsztatu plastycznego w ramach spontanicznych sesji autoterapii relaksacyjnej”.

Więcej na zajrzyjdobiblioteki.blogspot.com.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum