4 kwietnia 2019 09:48

Puchar Świata czas zacząć. Czyli spotkanie na szczycie w Meiringen (5-6 kwietnia)

W najbliższych dniach nie skały, a panel będzie miejscem, gdzie dziać się będzie najwięcej. A dokładnie panel boulderowy – zawody w Meiringen (5-6 kwietnia) zainaugurują nowy sezon Pucharu Świata w boulderingu. W Szwajcarii będzie naprawdę tłoczno…

***

Przygrywką do startującego lada dzień Pucharu Świata była marcowa impreza w Pfungstadt. W Studio Bloc Master triumfowali Słoweńcy Janja Garnbret i Anze Peharc. Oboje pojawią się w Meiringen, a szansę na zgarnięcie pierwszego kompletu punktów w sezonie będzie miała zwłaszcza Garnbret, która zawody boulderowe rozgrywa równie dobrze jak te z liną (Słowenka jest aktualną boulderową mistrzynią świata, a także złotą medalistką w kombinacji i srebrną w prowadzeniu – a wszystko wywalczyła w ubiegłym roku w Innsbrucku). W teamie Słoweńców nie zabraknie też Jerneja Krudera, zwycięzcy Pucharu Świata 2018.

Janja Garnbret – Studio Bloc Masters 2019 (fot. Simon Hofmann / www.hochmut.de)

Konkurencja w Szwajcarii będzie wyjątkowo duża. Choć pechowo zabraknie na starcie jednej z głównych faworytek. Japonka Miho Nonaka, ubiegłoroczna liderka rankingu, powiadomiła, że ze względu na kontuzję najprawdopodobniej nie przyjedzie do Meiringen, możliwe że opuści też zawody w Moskwie i Chongqing. Barw Japonii będą za to bronić inni z krajowej czołówki; Akiyo Noguchi, Kai Harada, Tomoa Narasaki, Kokoro Fujii i Rei Sugimoto.

O tym że frekwencja dopisze, i że dopiszą najlepsi, już wspominaliśmy. Ciekawe, jak zaprezentuje się Adam Ondra, który w ostatnim czasie spędza długie godziny na doskonaleniu dynamicznych i koordynacyjnych przechwytów. Ciekawe też, jak zaprezentuje się brytyjska mistrzyni Shauna Coxsey, której w ubiegłym sezonie nie było widać, a która w latach 2016-2017 nie miała sobie równych.

Igrzyska w Tokio to główny cel Ashimy Shiraishi. A to oznacza, że 18-latkę będziemy mogli oglądać regularnie na pucharowych deskach (i to w różnych konkurencjach).

https://www.instagram.com/p/BvpinaFg7Nz/

Obok Ashimy w Szwajcarii pojawią się też inne młode Amerykanki, w tym Brookie Raboutou i Margo Hayes. Nie będzie natomiast Alex Puccio (notabene to właśnie Shiraishi przerwała w tym roku pasmo sukcesów Alex w mistrzostwach USA).

Wśród startujących są między innymi także: Austriacy Jessica Pilz i Jakob Schubert, Włosi Laura Rogora i Stefano Ghisolfi, Koreańczycy Jain Kim i Jongwon Chon, Szwajcarzy Petra Klingler i Nils Favre, Rosjanin Aleksiej Rubcow, Niemcy Jan Hojer i Alex Megos, Francuzi Fanny Gibert, Julia Chanourdie, Romain Desgranges, Mickael Mawem, a nawet specjalistka od czasówek Anouck Jaubert.

Zawodnicy zaczną już w piątek, ale relacje na żywo przewidziano tradycyjnie dopiero z decydujących rund. Zapraszamy na transmisje na stronę wspinanie.pl:

Sobota 6 kwietnia

  • 11.00-14.00 – półfinały
  • 19.00 – finały

***

Na ten rok przewidziano w Pucharze Świata sześć boulderowych imprez (poza PŚ jest oczywiście cała masa innych zawodów, w tym rangi mistrzowskiej). Sezon otwiera tradycyjnie Meiringen, ale kończy nie – jak bywało w latach poprzednich – Monachium, a Vail (7-8 czerwca). W Monachium zawodnicy rozegrają przedostatnią rundę (18-19 maja). Inne przystanki na pucharowej trasie to: Moskwa, Chongqing i Wujiang.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum