12 kwietnia 2019 16:20

Z cyklu Spotkania z Górami: “Premiere” – Alpine Wall Tour we Wrocławiu

Tym razem big wall. Kolejne Spotkania z Górami 16 kwietnia, a na nich Alpine Wall Tour, czyli Jacek Matuszek i Łukasz Dudek. Jeden z najsilniejszych zespołów wielkościowych opowie, jak wytycza się nowe drogi na kilkusetmetrowych zerwach. Zapraszamy na spotkanie o powstaniu polskiej drogi Premiere 7b w masywie Tre Cime di Lavaredo w Dolomitach.

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek to zespół wspinaczy, który zawsze wyznacza sobie ambitne i trudne cele. Nic w tym dziwnego. Obaj są wspinaczami, którzy zaczynali od mocnych sportowych przejść i projektów. Pewien czas temu Jacek i Łukasz związali się liną, by pod nazwą Alpine Wall Tour realizować trudne przejścia skalne w Alpach. Łupem zespołu padła Trylogia Alpejska: End of Silence 8b+ (Alpy Berchtesgadeńskie), Des Kaisersneue Kleider 8b+ (Wilder Kaiser) i Silbergeier 8b+ (Rätikon). Następnie zespół zaatakował Dolomity, gdzie triumfował na drogach takich jak Droga Hiszpańska (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo, Bellavista (8b+, 500 m) na Cima Ovest di Lavaredo i Brento Centro (8b, 1000 m) na Monte Brento. Przejście tej ostatniej było pierwszym powtórzeniem.

Na spotkaniu we Wrocławiu Łukasz i Jacek nie będą jednak snuć opowieści o drogach, dzięki którym są dziś w bigwallowej czołówce. Opowiedzą o 14 dniach, w czasie których wytyczyli w ścianie Cima Grande nową drogę Premiere – 12 wyciągów w trudnościach głównie między 6a a 7b. Wspinacze przyznają, że wytyczenie nowej drogi to zupełnie inna bajka, diametralnie różniąca się od najtrudniejszych choćby powtórzeń istniejących dróg.

Jak wygląda więc wytyczenie nowej drogi w skalnej ścianie? To żmudny i długi proces, w którym każdy metr trzeba wręcz wyszarpać ścianie. Harówa, mało wspinania, potworny stres. Wszystko przypomina bardziej wysokościówkę niż sportową walkę z pionem i grawitacją. Do tego akcja toczy się w zwolnionym tempie. Jak mówią wspinacze: “Określenie naszego tempa ślimaczym byłoby nie fair w stosunku do tych zwierząt”.

Ale to tylko jeden aspekt pionierskiej wspinaczki. Emocje towarzyszące wytyczaniu drogi są bowiem na poziomie tych, jakie towarzyszą przy pokonywaniu życiowego OS. Możliwość podążania własnym śladem rekompensuje wszystko, a ściana odwdzięcza się po skończeniu drogi euforią, wiarą we własne siły, poczuciem mocy. I to jest właśnie kwintesencja ambitnego alpinizmu.

Na tym dość! Nie uprzedzajmy faktów i nie psujmy opowieści, którą w pełni może wyrazić tylko Jacek i Łukasz. Więcej na spotkaniu z Alpine Wall Tour już 16 kwietnia na Politechnice Wrocławskiej. Startujemy o godzinie 19.00, wstęp – zgodnie z tradycją cyklu – wolny.

Zaprasza portal wspinanie.pl, który patronuje Spotkaniom z Górami, a także organizatorzy i sponsorzy cyklu: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+. Zachęca również marka Salewa – sponsor teamu Alpine Wall Tour.

Odwiedź stronę: www.skalnik.pl/blog/premiere-pierwszenstwo-zmienia-wszystko.

Dołącz do imprezy na FB: www.facebook.com/events/624306044659880.

Temat: “Premiere” – pierwszeństwo zmienia wszystko
Prelegenci: Łukasz Dudek i Jacek Matuszek (Alpine Wall Tour)
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 16.04.2019 (wtorek), godz. 19:00

Sławek Nosal
Sklepy Górskie Skalnik

Pod patronatem

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum