2 kwietnia 2019 18:00

„Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”

3 kwietnia ukaże się książka „Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”, poświęcona pozostającym w cieniu i pomijanym przez historię bohaterom, którzy od zawsze towarzyszyli himalaistom.

„Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”, 2019, Marginesy

„Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”, 2019, Marginesy

„Pochowani w niebie” autorstwa Petera Zuckermana i Amandy Padoan to porywająca, pełna napięcia historia górskiej wspinaczki, ale również opowieść o kulturze i zwyczajach Szerpów.

Kiedy Edmund Hillary jako pierwszy zdobył Mount Everest, u jego boku stał Szerpa Tenzing Norgay. Wiele relacji z wypraw wysokogórskich opisuje dramatyczne zmagania podczas wspinaczki po poręczówkach. Skąd jednak te liny się tam wzięły? Kto prowadził akcję ratunkową? Są jednak takie historie, które rzadko oglądają światło dzienne. Do nich należą historie Szerpów.

W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos.

Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi, i towarzyszymy im podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu.

Ed Douglas, autor książki „Tenzing: Hero of Everest”, tak rekomenduje „Pochowanych w niebie”:

Znakomicie napisana, wartka, klarowna i porywająca relacja o tym, co wydarzyło się owego fatalnego sierpniowego dnia. Co ważniejsze, opowiada także historię urodzonych w Himalajach pracowników wysokogórskich. Te niegdyś anonimowe postacie doczekały się tu wreszcie pełnego portretu, ze wszystkimi ich nadziejami i obawami – i zdumiewającą odwagą.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum