22 kwietnia 2019 07:35

Odnaleziono ciała Hansjörga Auera, Davida Lamy i Jessa Roskelleya

W Wielkanocną niedzielę, 21 kwietnia, odnaleziono ciała Hansjörga Auera, Davida Lamy i Jessa Roskelleya, trzech świetnych wspinaczy którzy zginęli podczas próby przejścia wschodniej ściany Howse Peak w Banff National Park w Kanadzie.

Hansjörg Auer, David Lama i Jess Roskelley zostali uznani za zmarłych po wypadku lawinowym na Howse Peak w Banff National Park w Kanadzie

Trójka znakomitych alpinistów wspinała się nie mającą powtórzenia drogą M16 o trudnościach A2 WI7+. Wypadek nastąpił najprawdopodobniej 16 kwietnia. Prowadzone następnego dnia poszukiwania z powietrza ukazały ratownikom duże lawinisko, porozrzucany sprzęt wspinaczkowy oraz częściowo zasypane ciało jednego wspinacza.

Ze względu na duże ryzyko zejścia kolejnych lawin nie podjęto dalszych poszukiwań. Okoliczności wskazywały, że cały zespół poniósł śmierć w lawinie. Niestety ratownicy się nie mylili, jak podaje „The Guardian”, ciała wszystkich trzech wspinaczy odnaleziono wczoraj w niedzielę Wielkanocną.

Jess Roskelley Hansjörg Auer i David Lama - ostatnie zdjęcie z telefonu Jessa

Jess Roskelley Hansjörg Auer i David Lama – ostatnie zdjęcie z telefonu Jessa

W telefonie Jessa Roskelleya odkryto zdjęcie całej trójki alpinistów. Zostało wykonane 16 kwietnia o godzinie 12:30 (patrz powyżej). Uważa się, że zostało wykonane na szczycie, już po przejściu drogi M16. Gdyby tak było, wypadek nastąpił podczas zjazdu ścianą.

Tyrolczycy Hansjörg Auer i David Lama należeli do światowej czołówki alpinizmu. Na swoim koncie mieli niesamowite i historyczne przejścia. John Roskelley był bardzo zdolnym alpinistą już mającym na wiele świetnych dróg. Ich sylwetki znajdziecie tutaj.

„Wspinaczka na granicy możliwego to gra – ryzykowna gra… ale właśnie bez niej nie potrafię żyć.”

Hansjörg Auer

Śmierć całej trójki głęboko wstrząsnęła środowiskiem wspinaczkowym.

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nalezy dodac [1]
    Nie tylko odnaleziono ciala, ale rowniez ciala zostaly juz przewiezione.…

    23-04-2019
    jerrygwizdek