4 kwietnia 2019 10:16

Arborystyka – wspinanie nigdzie indziej niesklasyfikowane

Opowiem Wam o wspinaczce na drzewa. Tak jak dla naszych praprzodków drzewa były miejscem bytowania, tak dla większości wspinaczy w okresie dzieciństwa były areną pierwszych zmagań z wysokością. Nie da się więc ukryć, że zamiłowanie do drzew i wspinania mamy we krwi. Być może dzięki temu współcześnie wspinaczka na drzewa staję się coraz bardziej popularna. Nie będziemy jednak wracać do historia z dzieciństwa, zajmiemy się tematem w wersji pro!

(fot. materiały prasowe)

***

Drzewa do wspinania można znaleźć na każdym kontynencie, jednak to w Stanach Zjednoczonych tree climbing ma najbogatszą historię nie tylko w sferze zawodowej lecz również rekreacyjnej. Na szczęście moda ta zawitała również do Europy, w tym Polski. Wspinaczkę na drzewa można traktować więc rekreacyjnie, sportowo i zawodowo. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, wcześniej należy nauczyć się odpowiednich technik arborystycznych oraz zakupić przeznaczony do wspinaczki sprzęt. Konieczne jest również zdobycie podstawowej wiedzy na temat drzew, która umożliwi nam bezpieczne poruszanie się w koronie.

W Polsce ze względu na małą popularność tej formy aktywności jako rekreacji najczęściej w koronach drzewa spotkamy arborystów – osoby zawodowo zajmujące się pielęgnacją drzew na wysokości. To głównie dla nich corocznie organizowane są Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Jako że najbliższa, już VIII edycja tej imprezy, odbędzie się w maju, napiszę o niej nieco szerzej.

(fot. materiały prasowe)

Podczas Mistrzostw szerokie grono arborystów i sportowców rywalizuje o tytuł mistrza Polski. Zawody składają się z pięciu konkurencji eliminacyjnych odbywających się pierwszego dnia:

  • Praca w Koronie (Work Climb) – symulacja pracy, gdzie zawodnik zalicza 5 baz w wyznaczonym czasie. Na każdej z nich ma do wykonania zadanie. Konkurencję wygrywa najsprawniejszy zawodnik, który ma najlepszą technikę poruszania się po drzewie, wykonuje wszystkie zadania poprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
  • Ratownictwo (Aerial Rescue) – ratowanie poszkodowanej osoby znajdującej się na drzewie. Scenariusze co roku bywają inne, czas na wykonanie konkurencji jest krótki, a sędziowie wnikliwie oceniają technikę sprowadzania „ofiary” na ziemię.
  • Instalacja Liny (Trowline) – to instalacja liny w ustalonych wcześniej punktach na drzewie za pomocą rzutki. Różny stopień trudności, różna wysokość – liczy się suma zdobytych punktów.
  • Wspinaczka na Czas (Belayed Speed Climb) – asekurowany zawodnik wspina się do dzwonka znajdującego się na ok. 15 m wysokości. Wygrywa oczywiście ten najszybszy!
  • Wspinaczka po Linie (Secured Footlock) – wspinaczka na czas po samej linie zwisającej z konaru za pomocą techniki blokowania liny stopami (ang. footlock).

Drugiego dnia odbywa się konkurencja Mistrzów (Masters Challange), w której startują zawodnicy z największą liczbą punktów uzyskanych podczas kwalifikacji.

Zawody w Polsce organizowane są przez Federację Arborystów Polskich według międzynarodowych zasad definiowanych przez ISA (International Society of Arboriculture). Dzięki temu nasi najlepsi zawodnicy mogą reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Choć wyłonienie mistrza jest bardzo istotnym celem zawodów, to należy również docenić fakt, że wyznaczają one standardy dotyczące bezpieczeństwa pracy i mobilizują do ciągłego pogłębiania wiedzy, a także służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób wspinających się na drzewa. To idealny czas na wymianę doświadczeń pomiędzy zawodnikami.

Warto zjawić się na takiej imprezie, by zobaczyć, jak wspinają się profesjonaliści, a także zapytać osoby z branży, gdzie warto nauczyć się wspinaczki drzewnej i jak zacząć swoją przygodę z arborystyką. Pierwszym krokiem dla zainteresowanych może być również zgłoszenie się na zawody jako wolontariusz. By nim zostać nie trzeba mieć doświadczenia we wspinaczce drzewnej, a uczestnictwo w organizacji zawodów daje możliwość zobaczenia wszystkiego od „kuchni”, a w niej – jak sami wiecie – poznać można „kucharzy” z najwyższej półki! :).

W imieniu całej Federacji Arborystów Polskich zapraszamy serdecznie na MISTRZOSTWA POLSKI WE WSPINACZCE DRZEWNEJ Wolsztyn 2019, które odbędą się w dniach 17-19 maj na terenie zabytkowego parku w Wolsztynie.

Zapraszamy do czynnego udziału jako zawodnicy lub wolontariusze, a także spotkania i dopingowania najlepszych w Polsce zawodników tej dyscypliny. Mistrzostwa te, oprócz wymiaru sportowego są platformą edukacyjną i popularyzującą poszanowanie szeroko pojmowanej przyrody, a w szczególności drzew.

Katarzyna Snuszka
Federacja Arborystów Polskich
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum