12 kwietnia 2019 10:06

O łatwiejszych i trudniejszych drogach na Jurze [aktualizacja]

Wczoraj napomknęliśmy o kilku propozycjach Darka Kaptura na Górze Słupskiej w Kostkowicach. Tymczasem na toprope.pl Darek pisze też o nietrudnych nowościach (takich do VI.1) w rejonie Morska – tym razem na Słomkowej Skale. Piszemy też o zapomnianych(?) drogach na Okienniku Morskim i o jednej ubiegłorocznej nowości Sebastiana Wutke na Barwinku.

***

Słomkowa Skała

Słomkowa Skała, Morsko (fot. / topo D. Kaptur / toprope.com)

Słomkowa Skała znajduje się jakiś kilometr w linii prostej od Popielarki i Okiennika Morskiego. Jest dobrze widoczna ze skrzyżowania w Morsku (jadąc od strony Skarżyc), choć już samo dojście nie jest ewidentne – należy ominąć linię zabudowy od lewej strony.

Darek pisze na stronie:

Na skale jest 7 dróg, z czego dwie to trady. Rozpoznaliśmy kolejne połacie i prosimy je traktować jako projekty. Postaramy się je otworzyć w tym roku.

Okiennik Morski

A propos wspomnianego Okiennika Morskiego, na skale od mniej więcej pięciu lat na drogach wiszą pętelki. W najbliższej okolicy (Nietoperze, Cydzownik) jest więcej takich zapomnianych, pojedynczych projektów. Warto te linie otworzyć i udostępnić dla wspinaczy.*

Uwaga: istniejąca na skale droga Biszkopt VI.2 (nr 3) prawdopodobnie dochodzi do poziomej rysy, tak jak na rysunku poniżej. Wersja za VI.4+ biegnie na wprost, bez rysy na starcie.

Okiennik Morski (topo Grzegorz Rettinger)

[Aktualizacja] Poniżej pozyskane autorskie wyceny powyższych dróg:

  1. Panienka z okienka VI-, D. Piętak, J. Trzemżalski, 2015
  2. Pięta Achillesa VI.1+, D. Piętak, J. Trzemżalski, 2015
  3. Biszkopt VI.2 (wersja obejściowa), wersja na wprost VI.4+, A. Magiera, P. Wyciślik, 2007
  4. Książę Eugeniusz VI.3, J. Trzemżalski 2015

***

Barwinek

Na pobliskim Barwinku jeszcze w ubiegłym roku, na prawo od drogi Tam gdzie rosno poziomki…, Sebastian Wutke poprowadził niezależną, bardzo fajną linię Tsunami blond VI.4.

Trzebniów

Na koniec jeszcze o rejonie Trzebniowa. I tu wracamy do Darka Kaptura, który na poszczególnych skałach – np. Skale na Wzgórzu, Kaczej Skale etc. – stopniowo dodaje pojedyncze linie. Więcej przeczytacie w Jego tekście: Mój sezon z „Jurą nie tylko dla orłów” i innymi fanaberiami.

Brunka
źródło: toprope.com, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum