25 kwietnia 2019 12:54

„Korona Himalajów” – apel do miłośników gór i wysokogórskiej wspinaczki

Fundacja Aleja Gwiazd Sportu oraz środowisko wspinaczkowe Trójmiasta zwracają się do Was z ogromną prośbą o finansowe wsparcie przygotowania i zamocowania tablic na „Koronie Himalajów” – rzeźbie przestrzennej, upamiętniającej osiągnięcia Polaków w Himalajach, która zajmuje poczesne miejsce w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

Pomnik „Korona Himalajów” we Władysławowie

Pomnik „Korona Himalajów” we Władysławowie

Rzeźbę tworzy 14 płyt skalnych, symbolizujących 14 ośmiotysięczników. Na trzech płytach umieszczone już zostały tablice opisujące wybitne dokonania Polaków na poszczególnych szczytach. W tym roku chcielibyśmy uzupełnić brakujące tablice na jedenastu „szczytach” – co jest sprawą coraz bardziej palącą.

„Korona Himalajów” budzi ogromne zainteresowanie osób odwiedzających w ciągu roku Władysławowo i Aleję Gwiazd Sportu – jest to blisko milion ludzi z różnych stron Polski, ale także Europy. Podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby w 2014 r. Reinhold Messner powiedział:

Nie znam na świecie miejsca, gdzie tak pięknie i godnie zostali uhonorowani himalaiści.

Tablice, które mają zawisnąć na każdym z symbolicznych szczytów, opisują największe sportowe wyczyny polskich himalaistów – m.in. pierwsze polskie wejścia, poprowadzenie nowych dróg, zdobycie szczytów zimą, samotne wspinaczki, zjazdy na nartach ze szczytów.

Tabliczki upamiętniające wejścia na Manaslu na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Tabliczki upamiętniające wejścia na Mount Everest na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Tabliczki upamiętniające wejścia na Dhaulagiri na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Rzeźba, opatrzona zwięzłą informacją – kogo i dlaczego upamiętnia – spełnia także ogromną rolę edukacyjną i wychowawczą wśród wielopokoleniowych rzesz bywalców Alei Gwiazd.

Liczymy na solidarność Ludzi Gór, to działanie służy zachowaniu pamięci o heroizmie naszych Kolegów na najwyższych szczytach. Spodziewane koszty zamocowania ponad pięćdziesięciu tablic z tzw. bezpiecznego szkła to kwota dwudziestu tysięcy złotych.

Prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie w Banku Millennium:

78 1160 2202 0000 0000 5363 4192 (z dopiskiem „Korona Himalajów”).

Prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sport – Jerzy Szczepankowski
Klub Wysokogórski „Trójmiasto” – Michał Kochańczyk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum