5 kwietnia 2019 11:01

Istria spod znaku extreme – ponad 50 dróg od 8c do 9a+/b

Na stronie www.climbistria.com opublikowano listę najtrudniejszych dróg sportowych w Istrii. A lista jest długa. Liczy, bagatela, ponad 50 dróg w przedziale 8c do 9a+/b. Te najtrudniejsze znajdują się w Ospie, skarbie narodowym Słoweńców.

Duża część dróg na półwyspie to projekty zrobione przez miejscowych wspinaczy, ale swoje trzy grosze od czasu do czasu dorzucają przyjezdni. Wśród nich dla ekstremalnego wspinania w Słowenii zasłużyli się zwłaszcza Czesi, Adam Ondra i Tomáš Mrázek. A jeśliby szukać najbardziej owspinanego w słoweńskich ekstremach Polaka, to jest nim Łukasz Dudek.

Poniżej najtrudniejsze pozycje z listy, czyli crème de la crème Istrii (dominuje Słowenia, nie Chorwacja). Komplet ekstremów znajdziecie na stronie climbingistria.com.

Adam Ondra na “Vicious circle” 9a+/b (fot. Luka Fonda)

***

Vicious circle 9a+/b, Mišja Peč, Osp

Prym pierwszeństwa na półwyspie od 2016 roku wiedzie Vicious circle 9a+/b. To kombinacja w Ospie autorstwa Adama Ondry, startująca na lewo od drogi Za staro kolo in majhnega psa, następnie trawersująca w prawo i kończąca się drogą Sanjski par. Dotąd bez powtórzenia.

Xaxid Hostel 9a, Mišja Peč, Osp

Tomáš Mrázek, drugie wielkie czeskie nazwisko. Swego czasu Mrázka spotykało się w Ospie bardzo często. I to on sprezentował w 2009 roku Słoweńcom najtrudniejszą drogę w tamtym czasie. W centralnej części Mišji powstał ponad 40-metrowy Xaxid Hostel, pierwotnie 9a+, później wycena spadła do 9a – choć, jak podkreślali powtarzający, bardzo to solidne 9a. Xaxid Hostel ma na swoim koncie także Łukasz Dudek (2015).

Tomáš Mrázek “Xaxid Hostel” 9a (fot. Helena Lipenska)

Sanjski par extension 9a (Sanjski par do vrha), Mišja Peč, Osp

Pierwszą partię, Sanjski par, ubezpieczył w 1992 roku i dwa lata później przeszedł Tadej Slabe. W 2003 roku wersję extension zrobił Uroš Perko. I znów, powtórzeniem słoweńskiego ekstremu może pochwalić się Łukasz Dudek. Notabene w tym samym sezonie, 2009, pokonał także Martina Krpanaprzejście dla nas przełomowe, bo pierwsze 9a zrobione przez polskiego wspinacza.

Łukasz na drodze “Martin Krpan” 9a, 2009 (fot. Mariusz “Butcher” Majer)

Martin Krpan 9a, Mišja Peč, Osp

Jedna z najczęściej atakowanych 9a w Ospie, siłowy ciąg w prawej części Mišji, łączący równie popularne drogi Strelovod i Konec mira. Obicie Słoweńcy znów zawdzięczają Tadejowi Slabe, ale pierwsze przejście to już zasługa Jure Globa (2001).

Water World 9a, Pajkova streha, Osp

Jedna z „nowszych” propozycji w Ospie i zarazem jeden z popisowych projektów Klemena Bečana z 2014 roku. Wspinanie niczym w 3D. Jeśli w jaskini utworzy się jeziorko, do trudności technicznych drogi dochodzą problemy logistyczne… Bajkowy obrazek.

Klemen Bečan na “Water World” 9a (fot. Nik Čebulec)

Halupca 1979 9a, Pajkova streha, Osp

Linia obita w 2007 roku przez Klemena Bečana, pokonująca najbardziej przewieszoną część jaskini. Rok później pierwsze przejście zrobił Matej Sova.

Matej Sova na “Halupca 1979” 9a (fot. www.alpikor.org)

I znów, wśród powtarzających jest Łukasz Dudek, który o drodze mówił w rozmowie z nami tak:

To jedna z nielicznych dróg w Pajkovej, która wizualnie na tle innych nie robi jakiegoś specjalnego wrażenia. Stojąc pod masywnym przewieszeniem, przechodzącym w dach, trudno zobaczyć chwyty, dół do ok. 8 metra jest też mocno zabrudzony przez piach, który pozostał po wodzie stojącej w grocie po intensywnych opadach deszczu. Jednak przy bliższym kontakcie droga zyskuje. Przechwyty i całe ich sekwencje okazują się bardzo ładne, wspinaczkowe. Mnóstwo tu pracy całego ciała, sporo podhaczeń palców i pięty, dynamiczne strzały po klamkach, klinowania nóg, obejmowanie sopli, omijanie wpinek – jednym słowem bardzo urozmaicona. Oczywiście podstawowym elementem, bez którego nie mamy tutaj czego szukać, jest siła (…).

More 9a, Medveja, Chorwacja

Na koniec Chorwacja. W 2016 roku Adam Ondra poprowadził w rejonie Medveja drogę More – przedłużenie Oraj (7b+). Pierwsze powtórzenie pierwszej chorwackiej 9a mile widziane…

Brunka
źródło: climbingistria.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum