8 kwietnia 2019 14:59

„Nanga Parbat 1985. In Memoriam Tadeusz Piotrowski” – premiera

Ukazał się album „Nanga Parbat 1985. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”. To kolejny tom dzieła upamiętniającego Tadeusza Piotrowskiego i dokonania polskiego himalaizmu.

„Nanga Parbat 1985. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, 2019

“Nanga Parbat 1985” to kolejna książka z serii In memoriam Tadeusz Piotrowski. Jest to kompilacja zapisanych notatek i fotografii wielu autorów, powstających w czasie rzeczywistym, podczas trwania akcji górskiej, stanowiąca materiał surowy, ale godny uwagi (wyjątek stanowi tekst będący fragmentem książki Mój pionowy świat Jerzego Kukuczki).

„Nanga Parbat 1985. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, trasa i uczestnicy wyprawy z 1985 roku

Nanga Parbat, 8126 m („Naga Góra” w języku kashmiri, a w języku tybetańskim Diamir „Król Gór”) to szczyt w Pakistanie, najwyższy w Himalajach Zachodnich. Choć liczne próby wejścia na wierzchołek prowadzono od 1895 roku, zdobyta została dopiero w 1953 roku przez Hermana Buhla.

„Nanga Parbat 1985” – wnętrze albumu

W 1985 roku w rejonie Nanga Parbat działały dwie polskie wyprawy i obie osiągnęły wyznaczony cel. Pierwsi Polacy (Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka i Sławomir Łobodziński w towarzystwie Carlosa Carsolio z Meksyku) stanęli na szczycie 13 lipca 1985 roku, kończąc wytyczoną w 1982 roku nową drogę południowo-wschodnim filarem Nanga Parbat (w wyprawie tej brał udział Tadeusz Piotrowski i opisał ją w książce Nanga Parbat 1982). Dwa dni później, 15 lipca 1985 roku, w zespole kobiecym na wierzchołku stanęły pierwsze Polki: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz.

Książkę opracowała Danuta Piotrowska.

Album jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

W serii  In Memoriam Tadeusz Piotrowski ukazały się albumy:

Tadeusz Piotrowski należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a jego osiągnięcia zapisały się na trwale w historii alpinizmu światowego. Zginął 10 VII 1986 r. podczas zejścia ze szczytu K2, który osiągnął nową, trudną drogą na południowej ścianie (Kukuczka-Piotrowski, zwana również Drogą Polską). Wspinał się wtedy z Jerzym Kukuczką.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum