13 kwietnia 2019 09:04

Alex Raczyński pokonuje “Mental Terror”!

Zaskakujące wieści z naszej Jury. Jak informuje AKG w Łodzi, Alex Raczyński przeszedł Mental Terror Rafała Moucki na Okręcie w Podlesicach. Gratulujemy!

Alex Raczyński samotnie na “Mental Terror” (kadr z filmu)

***

Sporo lat minęło odkąd informowaliśmy o wspinaczkowych sukcesach Alexa. Fajnie, że znów możemy napisać o jego mocnym i do tego bardzo rzadkim przejściu w jurajskiej skale. Alex zrobił bowiem jedną z czterech głośnych dróg Rafała Moucki, Mental Terror na podlesickim Okręcie.

Filmowo:

Jak widać na filmie, Alex potraktował Mental Terror jako boulder. Identycznie jak Łukasz Dudek, do którego należy pierwsze powtórzenie z grudnia 2012 roku. Przy okazji padła wówczas propozycja wyceny 8A+. Po przejściu Łukasz pisał między innymi:

Proces nad drogą, choć niezbyt długi, był dla mnie intensywnym przeżyciem. Założyłem, że do przejścia nie jest potrzebny partner i będę sam się wkręcał w drogę. Od samego początku traktowałem to jako problem boulderowy, gdyż pierwsza wpinka jest po trudnościach, a crux to tak naprawdę 5 przechwytów. Lądowanie jest na tyle bezpieczne, iż wystarczą 2 crashpady(…)

Więcej w tekście: Trzy samotne dni na Mental Terror Łukasza Dudka – kolejny ekstrem pokonany po latach.

Przejście Alexa Raczyńskiego jest najprawdopodobniej dopiero drugim powtórzeniem Mental Terror. Mamy nadzieję, że ten podlesicki sukces zwiastuje powrót łodzianina na skalne salony ;).

Alex na “Directa Cornualles” 8c+, 2014 (fot. Bernardo Gimenez)

***

PS Alex ma na koncie między innymi dwie drogi 9a: San Ku Kai w Entraygues (2011) i Abysse w Gorges du Loup (2012).

A tu rozmowa z Alexem sprzed kilku lat: Wspinanie to dla mnie pasja. Mówi się, że jest ważna..

Brunka
źródło: Akademicki Klub Górski w Łodzi
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum