1 kwietnia 2019 20:06

Adam Bielecki wraca na Annapurnę z jednym z najbardziej ambitnych projektów sezonu

Za nieco ponad tydzień wyrusza Black Yak Annapurna Expedition 2019. W jej ramach Adam Bielecki zmierzy się po raz drugi z północno-zachodnią ścianą Annapurny (8091 m). Celem jest poprowadzenie nowej i trudnej drogi – w zasadzie dopiero drugiej na tej ogromnej ścianie.

Annapurna od północnego-zachodu (fot. FB Adam Bielecki)

***

Powrót na ścianę północno-zachodnią

Marzeniem Adama Bieleckiego jest poprowadzenie nowej drogi na ośmiotysięcznik. Nowej, ale również wymagającej pod względem technicznym. W tym celu Adam wraca na Annapurnę, na której w 2017 r. wraz z Felixem Bergiem, Rickiem Allenem i Louisem Rousseauem rozpoczął prace nad swoim projektem – wytyczeniem drugiej linii na północno-zachodniej ścianie dziesiątej góry świata.

Alpiniści podczas poprzedniej wyprawy (fot. FB Adam Bielecki)

Pierwotnym celem wyprawy sprzed dwóch lat była północna ściana Cho Oyu, jednak problemy formalne zmusiły alpinistów do zmiany planów. Wyruszyli wtedy na północno-zachodnią ścianę Annapurny. Niestety, pomimo wysiłków zespół nie zdołał ukończyć drogi. Złe warunki pogodowe zmusiły alpinistów do odwrotu po ciężkim biwaku na wysokości 6700 m. Jedynym “łupem” wyprawy był szczyt zdobyty w trakcie aklimatyzacji – Tilicho Peak (7134 m). Annapurna, która początkowo była planem B, stała się po tej wyprawie głównym celem Adama.

Adam w trakcie wspinaczki w 2017 r. (fot. FB Adam Bielecki)

Wiemy już, że podobnie jak podczas pierwszej próby w 2017 r. alpiniści i tym razem będą aklimatyzować się na innej górze (siedmiotysięczniku), by swoją ścianę zaatakować w lekkim stylu alpejskim – podczas jednego wyjścia. Skład zespołu i więcej informacji na temat rozpoczynającej się już w przyszłym tygodniu ekspedycji sam Adam ujawni już wkrótce w specjalnej rozmowie dla wspinanie.pl.

O wyprawie z 2017 r.:

“Po trudnym, wiszącym trzecim biwaku zdecydowaliśmy się na odwrót. Na lodowiec dotarliśmy w zadymce śnieżnej, która utwierdziła nas w przekonaniu, że decyzja o odwrocie była słuszna…” (fot. FB Adam Bielecki)

Historia ściany

Według danych Himalayan Database wybitną ścianę Annapurny atakowało do tej pory przynajmniej 10 wypraw. Jednak tylko dwie z nich odniosły sukces. W 1985 r. po raz pierwszy od tej strony na szczyt wspięli się Reinhold Messner i Hans Kammerlander. Drugiego wejścia od północnego-zachodu dokonał trzy lata później czeski zespół Josef NežerkaJindra Martiš. Droga Czechów biegła jednak ramieniem znajdującym się na prawo od zasadniczej części północno-zachodniej ściany.

Drogi wiodące na szczyt Annapurny od północnego-zachodu (fot. “Annapurna. Pięćdziesiąt lat wypraw w strefę śmierci” Reinhold Messner)

W ciągu minionych lat Annapurnę od północnego-zachodu atakowało bez powodzenia wielu mocnych alpinistów, m.in: Jean Troillet, Pierre-Alain Steiner, Jean-Yves Fredriksen, Patrick Gabarrou i Pemba Norbu Sherpa (zbliżyli się do szczytu – 7900 m). W 2008 r. mocna ekipa Polaków (Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Darek Załuski) i Słowak Peter Hamor dotarli na wysokość 7950 m, wspinając się drogą Czechów – niestety szczytu nie udało się osiągnąć ze względu na załamanie pogody.

Jesienią tego samego roku swoich sił próbowali Dodo Kopold, Martin Minarik i Petr Masek, którzy osiągnęli wysokość 7500 m. W 2009 r. ze ścianą zamierzali zmierzyć się Rosjanie Walery Babanow i Wiktor Afanasjew. Zagrożenie lawinowe nie pozwoliło im jednak nawet na rozpoczęcie wspinaczki.

Historia północno-zachodniej ściany świadczy o ogromie wyzwania, jakie stanowi dla alpinistów pragnących zdobyć szczyt tego przecież niewysokiego ośmiotysięcznika. Warto również zauważyć, że droga Messnera i Kammerlandera, a także linia Czechów łącząca się w górnej części z zachodnią granią, omijają główne spiętrzenia północno-zachodniej ściany. Tym bardziej wyznaczenie nowej drogi na tej ścianie – linii nieomijającej trudności – jest celem wysokiej klasy.

Adam wyrusza do Nepalu w przyszłym tygodniu. Wyprawa potrwa do nadejścia pory monsunów, czyli mniej więcej do czerwca.

Michał Gurgul
źródło: Adam Bielecki, desnivel.com, “Annapurna. Pięćdziesiąt lat wypraw w strefę śmierci” Reinhold Messner
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Aklimatyzacja [6]
    Zawsze mnie intrygowalo, dlaczego ludzie wybieraja aklimatyzacje w innym rejonie…

    1-04-2019
    jerrygwizdek