3 marca 2019 11:51

Wznowienie akcji na Nanga Parbat [aktualizacja]

Poprawa pogody umożliwiła start śmigłowca. Z bazy pod K2 podjęto czwórkę Hiszpanów.

Zespół hiszpańskich ratowników w Skardu, w drodze pod Nanga Parbat (fot. Shamyl Sharafat Ali / Anna Piunowa)

Dziś rano z bazy pod K2 śmigłowiec zabrał Alexa Txikona i jego trzech towarzyszy, którzy planują za pomocą dronów kontynuować poszukiwania zaginionych na Nanga Parbat alpinistów, Daniele Nardiego i Toma Ballarda.

W zespole ratowników, oprócz Alexa znajdują się: Felix Criado, Ignacio de Zuloaga i dr. Josep Sanchis.

Z informacji od Shamyla Sharafata Aliego, przekazywanych regularnie przez Annę Piunową wynika, że warunki dla lotu śmigłowca na odcinku Paiju – Concordia były bardzo złe. Pomimo tego pilotom udało się dotrzeć do bazy pod K2. W drodze powrotnej helikopter wylądował na chwilę w Paiju, prawdopodobnie w celu uzupełnienia paliwa. Po krótkiej przerwie kontynuował bez dalszych przeszkód lot do Skardu.

Czwórka Hiszpanów jest właśnie w drodze pod Nanga Parbat.

Aktualnie warunki pod górą, na której zaginęli alpiniści wyglądają tak (Twitter ambasadora Włoch w Pakistanie, Stefano Pontecorvo):

Przybywający w bazie pod Nanga Parbat Ali Sadpara, kucharze i oficer łącznikowy przygotowali lądowiska dla śmigłowca. W zależności od warunków zespół Hiszpanów zostanie wysadzony w bazie lub okolicach obozu 1.

Aktualizacja: Jak podaje Asghar Ali Porik Paweł Dunaj jest wciąż w bazie pod K2, a nie jak poprzednio informowaliśmy został ewakuowany śmigłowcem. Śmigłowiec zabrał ze względów bezpieczeństwa czwórkę Hiszpanów.

Michał Gurgul
źródło: Shamyl Sharafat Ali / Anna Piunowa, FB Daniele Nardi, montagna.tv
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum