15 marca 2019 17:21

Wschodnia Jannu: „przed nami ważne decyzje”

Docierają informacje od ambitnej wyprawy, której celem jest wschodnia ściana Jannu (7710 m) w Nepalu. Zespół od paru dni jest pod górą, udało się także wykonać zaawansowany rekonesans.

Wschodnia ścian Jannu - planowana linia drogi (fot. FB Marcin Tomaszewski)

Wschodnia ścian Jannu – planowana linia drogi (fot. FB Marcin Tomaszewski)

Ta ambitna wyprawa jest organizowana w ramach szerszego projektu filmowego Elizy Kubarskiej, którego efektem ma być film „Ściana cieni”. Ekipę wspinaczkową tworzą Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow oraz Marcin Tomaszewski. Rosjanie to wybitni alpiniści, dwukrotnie nagrodzeni Złotym Czekanem.

Jannu najbardziej znany jest ze swoje ogromnej i trudnej północnej ściany. Celem wyprawy wspinaczkowo-filmowej jest dziewicza wschodnia ściana (patrz zdjęcie powyżej).

Jannu - położenie bazy wyprawy (fot. FB The Wall of Shadows )

Jannu – położenie bazy wyprawy (fot. FB The Wall of Shadows )

Już na początku wyprawa musiała zmienić plany. Zagrożenie lawinowe sprawiło, że trekking wydłużył się o kolejne kilka dni. Ostatecznie 12 marca ekipa założyła bazę i rozpoczęła działania górskie. Marcin Tomaszewski pisze:

Zrobiliśmy 300-metrowy próg skalny i jesteśmy pod icefallem na 5100 m. Do ściany jeszcze daleko, pogoda się pogarsza i brakuje czasu na aklimatyzację. Przed nami ważne decyzje.

Z niecierpliwością będziemy czekać na ich ogłoszenie…
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum