15 marca 2019 12:49

Uwaga lawiny! Czyli o poszukiwaniach osoby zasypanej przez lawinę

Ostatnie opady śniegu w Tatrach w połączeniu z silnym wiatrem utworzyły w wielu miejscach depozyty przewianego śniegu, zamaskowane dodatkowo kolejnymi nawianymi warstwami. Według prognoz czekają nas kolejne opady śniegu, którym także towarzyszyć będzie silny wiatr. Dodatkowo w ciągu weekendu nastąpi znaczny wzrost temperatury.

(fot. Tomek Gola)

Czynniki te złożą się na pogorszenie warunków do uprawiania turystyki górskiej i wzrost zagrożenia lawinowego. Znajduje to potwierdzenie w komunikacie lawinowym TOPR, w którym prognozowane jest ogłoszenie jutro trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego.

Jak widać w Tatrach do typowo wiosennych warunków, a tym bardziej końca zimy, jeszcze daleko. Dlatego organizatorzy akcji kursylawinowe.pl przygotowali przy wsparciu PZU film, w którym Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR omawia 3 fazy poszukiwań osoby zasypanej przez lawinę:

  1. Lokalizowanie zasypanego przy użyciu detektora lawinowego.
  2. Określanie dokładnej pozycji zasypanego przy użyciu sondy lawinowej.
  3. Odkopanie osoby zasypanej przez lawinę.

(fot. Tomek Gola)

(fot. Tomek Gola)

Film ten pozwala odświeżyć wiedzę osobom, które brały już udział w kursach lawinowych. Tym, którzy taki kurs mają jeszcze przed sobą, pokazuje dlaczego tak istotne jest posiadanie i umiejętność obsługi Lawinowego ABC (detektora, sondy i łopatki).

Najnowszy odcinek edukacyjnej serii #poradylawinowe, w której znaleźć można cenne porady związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym uprawianiem turystyki górskiej:

Wszystkie odcinki znaleźć można na kanale: www.youtube.com/kursylawinowepl.

Więcej informacji: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.

Jacek Będkowski
kursylawinowe.pl

Patrz:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum