1 marca 2019 10:00

„Tordenruta” (M7, WI3, R, 450 m) – nowa polska droga na norweskiej ścianie Snovasskjerdingan

25 lutego zespół w składzie Jan Kuczera (Hard rock, Black Diamond) – Wadim Jabłoński (GM PZA, SAKWA) – Kacper Tekieli (Polar Sport, Black Diamond, KW Trójmiasto) poprowadził nową drogę na ścianie Snovasskjerdingan w środkowej Norwegii.

Wadim prowadzi w kruchym terenie środkowej części ściany (fot. Jan Kuczera)

Linia, przypominająca kształtem błyskawicę, po trzech wymagających asekuracyjnie i technicznie wyciągach trawersuje ścianę czołową, by wbić się w żlebo-załupę wyprowadzającą na płaskowyż masywu. Zespół spędził w ścianie niecałe 12h, dzieląc drogę na 10 wyciągów, z których aż 9 było „angażujących”.

Schemat drogi „Tordenruta” (oprac. Wadim Jabłoński)

Droga powstała w trakcie wyjazdu dofinansowanego przez PZA. Wczoraj informowaliśmy o innej drodze Winter in Norway like summer in Tatry autorstwa zespołu Michał Czech i Kacper Tekieli, która powstała na Goksøyra, w środkowej Norwegii.

Tego samego dnia po drugiej stronie headwalla swoją nową drogę prowadził inny polski zespół w składzie Przemek Cholewa Tomasz Kujawski Łukasz Stempek. Po 11 godzinach wspinaczki ustanowili oni widoczną na fototopo (galeria) linię o nazwie Groterruta pokrywającą się na ostatnim odcinku z Tordenrutą.

Szczegóły:
Tordenruta M7, WI3, R, 450 m
11 h 55 min, całość zimowo klasycznie OS
Na każdego z zespołu przypadły po 3 trudne wyciągi

Kacper Tekieli
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum