9 marca 2019 13:10

Tom Ballard i Daniele Nardi zostaną na zawsze na Nanga Parbat. Zakończono poszukiwania

Tragicznie zakończyła się próba wytyczenia zimą nowej drogi na Nanga Parbat (8 126 m). Włoch Daniele Nardi i Brytyjczyk Tom Ballard zostaną na zawsze na zboczach Nagiej Góry. Ogłoszono zakończenie akcji poszukiwawczej.

Tom Ballard i Daniele Nardi

Tom Ballard i Daniele Nardi

Celem tej małej i ambitnej ekspedycji było wytyczenie zimą nowej drogi na Nanga Parbat, ośmiotysięczniku leżącym w Pakistanie. Nardiemu i Tomowi towarzyszyło dwóch pakistańskich wspinaczy – Rahmat Ullah Baig i Karim Hayat. Planowana linia miała biec w centralnej części ściany Diamir, przez tzw. Żebro Mummery’ego.

Nanga Parbat, ściana Diamir: (1) droga normalna (Kinshofera); (2) Żebro Mummery’ego (wysokość osiągnięta przez Nardiego w 2013, ok. 6400 m, Mummery z Rajobirem w 1895 roku wspięli się na 6100 m; (3) Droga Messnera, 1978 (4) linia, którą Sandy Allen i Rick Allan osiągnęli wierzchołek po pokonaniu Grani Mazeno, 2012 (źródło: AAJ)

Dla Daniele było to piąte spotkanie z górą, dla Toma – pierwsze z górą ośmiotysięczną. Nie była to ich pierwsza wspólna wyprawa w góry Pakistanu. Latem 2017 atakowali bez sukcesu dziewiczy Link Sar (7041 m).

Wspinacze działali pod Nanga Parbat od końca grudnia. Akcję górską utrudniały obfite opady śniegu, które były jedną z przyczyn opuszczenia wyprawy przez Pakistańczyków, co nastąpiło pod koniec stycznia. W niedzielę, 24 lutego, miał miejsce ostatni kontakt ze wspinaczami. Znajdowali się na wysokości około 6300 m.

Po zaginięciu uruchomiono akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Prowadzono intensywną obserwację ściany z bazy wyprawy, dokonano śmigłowcowych lotów poszukiwawczych. Do bazy pod Nanga Parbat dotarli pakistańscy i hiszpańscy wspinacze/ratownicy. Dokonano inspekcji ściany przy pomocy dronów. Wraz z upływem dni nadzieje na odnalezienie zaginionych żywych malały. W ostatnich dniach zlokalizowano w ścianie dwie sylwetki. Dzisiaj oficjalnie potwierdzono, że są to Daniele i Tom.

Dzisiaj, 9 marca, po 13 dniach od zaginięcia, Stefano Pontecorvo, ambasador Włoch w Pakistanie oficjalnie ogłosił zakończenie poszukiwań:

Z wielkim smutkiem muszę ogłosić, że zakończono poszukiwania Daniele Nardiego i Toma Ballarda; zespół prowadzący poszukiwania potwierdził, że sylwetki widziane na Żebrze Mummery’ego na wysokości ok. 5900 m to Daniele i Tom. R.I.P.

https://twitter.com/pontecorvoste/status/1104365344733446144

Na oficjalnej stronie FB Daniele w informacji o zakończeniu poszukiwań możemy przeczytać zacytowane jego własne słowa:

Chciałbym zostać zapamiętany jako gość, który próbował robić rzeczy niewyobrażalne, niemożliwe, który mimo to nigdy się nie poddał. Jeśli miałbym nie wrócić, wiadomość dla mojego syna niech będzie taka: nie zatrzymuj się, nie poddawaj się, angażuj się, ponieważ świat potrzebuje ludzi lepszych, którzy postępowaliby tak, żeby pokój na świecie stał się rzeczywistością a nie samą ideą. Warto tak robić.

Stefania Pederiva, partnerka Toma,  napisała:

Góry zabierają, góry dają […]  Dziękuję światu za obdarowanie mnie tak wyjątkową osobą, zostaną wspaniałe wspomnienia chwil spędzonych razem, najpiękniejszych chwil w moim życiu. Znajdę cię w naturze, w rzekach, drzewach, górach, zawsze będziesz moją najpiękniejszą skałą.

***

Tom Ballard po skończeniu drogi Colton-MacIntyre na Grandes Jorasses, 2015 rok

Tom Ballard, urodzony w 1988 w Wielkiej Brytanii, to doskonały alpejski wspinacz i świetny drytoolowiec. Specjalizował się właśnie w samotnych alpejskich wspinaczkach, pokonał w tym stylu ponad 100 dróg. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie samotnie, w ciągu jednego zimowego sezonu, sześciu słynnych, północnych alpejskich ścian (2014/2015).

Intensywnie drytoolował. W 2015 roku rozpoczął eksplorację wyjątkowego drytoolowego rejonu  Tomorrows World w Dolomitach. Wytyczył tam wiele dróg, także bardzo trudnych, np. A Line Above The Sky D15-. Wspinał się w tym stylu także w Polsce. Jest autorem jednego z najtrudniejszych drytooli w naszym kraju – Whitestar D14+ w podkrakowskiej Norze.

Ballard ma na swoim koncie wiele nowych dróg w górach, część z nich przeszedł wspólnie Marcinem Tomaszewskim: Dirty Harry (Monte Civetta, 2016), Titanic (Eiger, 2016). Tom zostawił także swój ślad w Polskich Tatrach. W 2018 dokonał wspólnie z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem pierwszego przejścia zimowo-klasycznego słynnego Superścieku na Kazalnicy.

Był synem wybitnej brytyjskiej alpinistki Alison Hargreaves. Mama Toma, jako pierwszy człowiek w historii w 1993 roku, wspięła się samotnie w jednym sezonie (letnim) właśnie wspomnianymi sześcioma sławnymi, północnymi alpejskim ścianami (więcej szczegółów tutaj). Jako pierwsza Brytyjka przeszła północną ścianę Eigeru, był to rok 1988. Była wtedy w drugim miesiącu ciąży z Tomem… Była też bardzo dobrą himalaistką. W 1995 weszła w świetnym stylu na trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (bez tlenu), Kanczendzongę i K2. Niestety zginęła podczas zejścia z tego ostatniego szczytu. Tom miał wtedy sześć lat.

Wyprawa na Nanga Parbat była pierwszą ekspedycją Toma na ośmiotysięcznik.

Daniele Nardi pod Nanga Parbat (fot. Daniele Nardi FB)

Daniele Nardi urodzony w 1976 we Włoszech to doświadczony himalaista. Swoją przygodę z najwyższymi górami Ziemi rozpoczął w 2002 roku od wyprawy na Cho Oyu, która zakończyła się bez wejścia na szczyt. W 2011 wszedł na Mount Everest. Zdobył także K2.

Później wspinał się także bardziej technicznymi drogami. W 2011 roku wspólnie z Roberto Delle Monache podjął próbę wytyczenia nowej drogi na Bhagirathi III. Zespół przeszedł 1200 metrów ściany napotykając teren o trudnościach dochodzących  do  M6/M7 A3 WI5+. Osiągnęli grań szczytową, do wierzchołka zabrakło 200 metrów. Za tą wspinaczkę został wyróżniony przez CAI (Club Alpino Italiano centrale).

Daniele zimowe zmagania z Nanga Parbat rozpoczął wspólnie z Elisabeth Revol zimą 2012/2013 na Żebrze Mummery’ego. Osiągnął wtedy najwyższą wysokość właśnie drodze wiodącej Żebrem Mummery’ego. Wspólnie dotarli na wysokość ok. 6450 m. Od tego momentu co roku meldował się pod Nanga Parbat. W 2015 roku wspólnie z Muhammadem Ali Sadparą i Alexem Txikonem osiągnął wysokość bliską rekordowej zdobyczy Zbigniewa Trzmiela z 1997. Tegoroczne podejście było 5. próbą zimowego wejścia na Nanga Parbat podjętą przez 42-letniego Włocha.

***

Pełne kalendarium wyprawy Toma Ballarda i Daniele Nardiego i prowadzonych poszukiwań znajdziecie tu: Nanga Parbat – kalendarium wyprawy Toma Ballarda i Daniele Nardiego.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Tom&Daniele [9]
    [']

    9-03-2019
    Apache