12 marca 2019 15:41

Strzelnica, Wolski Murek, Kawalerskie Skały – nowe rejony w Krakowie!

Za sprawą Fundacji Wspinka oraz zaangażowaniu finansowemu Miasta Kraków możemy cieszyć się nowymi rejonami wspinaczkowymi leżącymi w granicach miasta. Dzięki temu na wiosenny wspin można wybrać się na Strzelnicę, Wolski Murek czy Kawalerskie Skały. W sumie znajdziecie tam ok. 100 dróg! Rejony wchodzą w skład rozwijanego przez Wspinkę wspólnie z miastem Krakowskiego Szlaku Wspinaczkowego.

Strzelnica rodzinnie (fot. Fundacja Wspinka)

Strzelnica rodzinnie (fot. Fundacja Wspinka)

Krakowski Szlak Wspinaczkowy to wymyślona przez Wspinkę koncepcja stworzenia jednolitej i dostępnej (bez ograniczeń) sieci rejonów wspinaczkowych. Mają do niej należeć ściany skalne nieczynnych kamieniołomów, jak i naturalnych skał znajdujących się w obrębie Krakowa. Rejony mają zostać przygotowane kompleksowo, będą wyposażone nie tylko w przeloty, ale mają mieć wytyczone wygodne ścieżki dojściowe, ławeczki oraz plansze z topo.

Na pierwszy ogień poszła Strzelnica, znajdująca się w lesie na Sikorniku. Skałka ma dwie ponad 10-metrowe ściany o wystawie północnej. Na topo znajdziemy 26 dróg w zakresie trudności od III- do VI.2 i cztery projekty. Drogi są wyposażone w stałe przeloty i stanowiska zjazdowe. Rejon zawdzięczamy pracy Mateusza Paradowskiego i Przemka Rostka, w pracach pomagała także Patrycja Mikulska.

Topo Strzelnicy znajdziecie tutaj.

Kawalerskie Skały i w akcji Przemek Rostek (fot. Fundacja Wspinka)

Kawalerskie Skały i w akcji Przemek Rostek (fot. Fundacja Wspinka)

Niewiele ponad kilometr od Strzelnicy (już za znajdującymi się w rezerwacie Panieńskimi Skałami) znajdują się Kawalerskie Skały. Składają się trzech murków (do 10 metrów wysokości). Obecnie można wspinać się tam po 35 drogach od III do VI.3+/4. Na obicie czeka jeszcze 21 dróg. Za przygotowanie rejonu odpowiadali Przemek Rostek i Bartosz Krzemiński. W pracach instalatorskich pomagał Mateusz Paradowski. W tym rejonie znajduje się kilka historycznych dróg śp. Wieńczysława Koguta.

Topo Kawalerskich Skał znajduje się tutaj.

Wolski Murek (fot. Fundacja Wspinka)

I na koniec Wolski Murek, leżący w pobliżu (ok. 300 m) Kawalerskich Skał. Wolski Murek ma wysokość 10 metrów. Wytyczono na nim 43 drogi od II do VI.4+. W większości są wyposażone w stałą asekurację. Także tutaj za przygotowanie rejonu odpowiadali Przemek Rostek i Bartosz Krzemiński i część dróg to historyczne linie Wieńczysława Koguta.

Topo Wolskiego Murku znajduje się tutaj.

Źródło: Fundacja Wspinka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum