5 marca 2019 13:08

Simone Moro o Żebrze Mummery’ego: „wspinanie tam jest samobójstwem”

Trwają poszukiwania zaginionych na Nanga Parbat himalaistów. Od 24 lutego nie było sygnału od Toma Ballarda i Daniele Nardiego, którzy planowali wejść zimą, nową drogą na ten ośmiotysięcznik. Głos w sprawie samego celu wspinaczki zajął Simone Moro, zdobywca 4 ośmiotysięczników zimą.

Nanga Parbat, ściana Diamir: (1) droga normalna (Kinshofera); (2) Żebro Mummery’ego (wysokość osiągnięta przez Nardiego w 2013, ok. 6400 m, Mummery z Rajobirem w 1895 roku wspięli się na 6100 m; (3) Droga Messnera, 1978 (4) linia, którą Sandy Allen i Rick Allan osiągnęli wierzchołek po pokonaniu Grani Mazeno, 2012 (źródło: AAJ)

Simone wyraził opinię o dramatycznych wydarzeniach na Nanga Parbat w odpowiedzi na pytania Stefana Nestlera:

Żebro Mummery’ego jest słynną, piękną i historyczną linią, ale wspinanie tam jest samobójstwem. Spędziłem rok mojego życia pod Nanga Parbat, tamtędy ciągle przelatywały lawiny… Jestem szczerze zasmucony tym, co spotkało Daniele i Toma, ale można to było przewidzieć, bo właśnie tam łatwo mogło się to zdarzyć.

Tymczasem 4-osobowa ekipa prowadzi poszukiwania przy pomocy dronów. Wyniki dzisiejszych działań nie są jeszcze znane.

PS Warto dodać, że historia wspinania pełna jest takich właśnie “samobójczych” aktów. Można powiedzieć, że właśnie na nich budowany jest mit alpinizmu, jako aktywności nie będącej sportem i wymagającej podejmowania ryzyka, często bardzo dużego. Wystarczy przywołać przedwojenne zmagania Brytyjczyków z Mount Everestem, czy dramatyczne wydarzenia towarzyszące pokonywaniu Eigeru.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum