6 marca 2019 19:46

Sébastien Bouin na krótkiej liście pogromców “Pachamamy” 9a+

Ostatnio w Olianie zaszaleli Amerykanie Jon Cardwell i Sean Bailey, obaj pokonali Joe Mama 9a+. Teraz padła Pachamama, też 9a+, ale tym razem łupem francuskiego wspinacza Sébastiena Bouin.

Francuz na “Pachamama” 9a+ (fot. Jon Cardwell)

Sébastien Bouin sporo czasu poświęcił ostatnio zgłębianiu historii sportowego wspinania, realizując “Vintage Roc Tour” (notabene świetny pomysł, Francuz powtórzył między innymi wielkie klasyki Buoux, wspinając się w rejonie z samymi mistrzami, Benem Moonem i Antonem Le Menestrelem), ale znalazł też „chwilę” na hiszpańską skałę i jeden ze swoich zaległych projektów – Pachamamę w Olianie.

Po przejściu napisał między innymi:

To dla mnie jedna z najlepszych dróg w Olianie (albo najlepsza). Dzięki Chris, że ją obiłeś. Na szczęście nie odpadłem na końcowej płycie. Jestem szczęśliwy, że moje nazwisko znalazło się na krótkiej liście: Chris Sharma, Sachi Amma, Jonathan Siegrist, Jakob Schubert,  Adam Ondra Patxi Usobiaga.

I jeszcze:

Ta droga jest piękna i potrzebuje więcej powtórzeń.

Piękna, długa i bardzo trudna. Ostatni z wymienionych przez Sébastiena, Bask Patxi Usobiaga, ocenił trudności Pachamamy nawet na 9a+/b, przyznając jednocześnie, że wcześniej nie robił tak wymagającej drogi. Zresztą sam Chris Sharma, otwierając linię (2009), stwierdził, że jest definitywnie trudniejsza niż Papichulo i inne 9a+ w Olianie.

Patxi Usobiaga:

Sébastien Bouin to rzecz jasna ścisła czołówka sportowa na świecie. Do niego należy jedna z najtrudniejszych dróg we Francji. Wiosną 2008 roku otworzył w rejonie Russan Les yeux plus gros que l’antre 9a+/b. Ma zrobiony także hiszpański ekstrem Chilam Balam 9a+/b w Villanueva del Rosario.

Brunka
źródło: FB Sebastien Bouin
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum