Petycja w sprawie zakazu wspinania w Grampians

Możliwość wspinania w Grampians, wspaniałego australijskiego rejonu jest zagrożona. Lokalni wspinacze walczą o utrzymanie dostępu do skał, pomóżmy kolegom z antypodów, podpisując petycję.

Grampians posiada gigantyczny potencjał boulderowy (fot. change.org)

Grampians to jeden najlepszych rejonów wspinaczkowych w Australii. Znajduje się na południu tego kontynentu i wielu odwiedzających opisuje go jako wspinaczkowy raj, zarówno dla wspinaczy z liną, jak i dla boulderowców. Był eksplorowany odo początku lat 60., pierwszy przewodnik wspinaczkowy po rejonie ukazał w 1968 roku. Kilka kadrów z tego pięknego rejonu możecie zobaczyć tutaj: Kolory Grampians – Charlotte Durif i Josh Larson odkrywają Australię.

Nalle Hukkataival na “The Great Affair”, Taipan Wall (fot. Kamil Sustiak)

W lutym 2019 roku władze Parku Wiktorii ogłosiły zamknięcie 8 sektorów (The Gallery, Gondwanalandm Millenium, Billywing Buttress Billimina Area, Little Hands Cave, Cave of Man Hands and Manja Area) i zapowiadane jest zamknięcie kolejnych 29 w przyszłości.

Lokalne środowisko walczy o włączenie w proces ustalania zasad dostępu do skał i opieranie decyzji o zamknięciu sektorów na racjonalnych podstawach. Skąd my to znamy? Warto wesprzeć Australijczyków, może kiedyś ktoś z Was zawędruje do Grrampians.

Petycję możecie podpisywać tutaj.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum