22 marca 2019 12:26

“Pata ledovce” 8C powtórzone po ośmiu latach, a powtarza Martin Stráník

Morawskie ekstremy Adama Ondry, te boulderowe (ale nie tylko) nie mają za wielu powtórzeń. Można nawet zaryzykować, że te najtrudniejsze do tego pory nie notowały żadnych. Bo czy ktoś wstawiał się np. w jego Terranovę 8C+, kilkanaście zwariowanych ruchów w trawersie po mikro chwytach bez stopni? Albo w jedną z kilku 9b+ na świecie – Vasil Vasil? Niedawno impas przełamał Martin Stráník, który powtórzył Pata ledovce w rejonie Holštejn.

Martin Stráník (fot. Jakub Konečný)

Adam Ondra otworzył Pata ledovce jeszcze w 2011 roku. Połączył około 15 siłowych ruchów, które dopiero teraz udało się posklejać w całość kolejnemu wspinaczowi. Stráník po przejściu napisał:

Cztery dni w tym roku, nigdy nie sądziłem, że te ruchy są możliwe do zrobienia, ale w tym roku się to zmieniło. Świetna linia – moc, siła palców i technika.

Na filmie Czech na Pata ledovce:

Martin Stráník to pierwszoplanowa postać czeskiego boulderingu. Sam ma wiele autorskich boulderów z najwyższej półki, w tym choćby Tekuté Štěstí 8C (dwa dni po nim problem powtórzył Adam Ondra). W tym roku Czecha będzie można oglądać w Pucharach Świata – i boulderowym (to już niedługo w Meiringen, 5-6 kwietnia), i z liną. Martin planuje też start w tegorocznych mistrzostwach świata.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum