7 marca 2019 10:33

Nowa droga w masywie Goksøyra – “No wet, no fun!” (M7+, 500 m)

Wraz z Kacprem Tekielim udało nam się wykorzystać do samego końca pobyt w Norwegii, prowadząc na ścianie – nazywaną przez Polaków Bulą pod Goksøyra – wymagającą technicznie nową drogę. Powstała No wet, no fun! (M7+, 500 m).

Topo drogi “No wet, no fun!” M7+, 500 m (fot. / topo J. Kuczera / K/ Tekieli)

Warunki były dalekie od idealnych. Opad śniegu przez noc i nad ranem oraz temperatura około zera nie ułatwiały wspinania, tym bardziej, że w tych warunkach (poprzednie dni były ciepłe) trawy w ogóle lub bardzo słabo „trzymały”. Wilgoć na drodze była wszechobecna.

No wet, no fun! biegnie systemem rys i kominów, oferujących pierwszorzędne jakościowo wspinanie z dość dobrą asekuracją. Na drodze, poza sprzętem standardowym, przydaje się camalot BD nr 4 i 5 – dzięki Paweł ;).

Linia drogi chodziła mi po głowie od momentu, gdy po raz pierwszy spojrzałem na tę ścianę, a było to w 2013 roku. Ściana nie jest wybitna w porównaniu z pobliską Goyksoyrą, posiada jednak przewyższenie od 450 do 500 m. Jednak, gdy nie ma już czasu na kilkudniowe wspinanie lub pogoda nie rozpieszcza, nadaje się wyśmienicie.
Przy dobrych warunkach pogodowych droga jest zdecydowanie godna polecenia – według nas w Tatrach byłaby trudnym mega klasykiem.

Drogę udało nam się poprowadzić OS, przy czym muszę zaznaczyć, że pierwsze 30 m drugiego wyciągu znałem z „zabaw drytoolowych” sprzed 6 lat. Natomiast podczas prowadzenia drogi z Kacprem to jemu przypadły pierwsze trzy wyciągi, które poprowadził OS.

Jan Kuczera (Instruktor PZA, TOPR, szkoła HardRock-wspinanie)

25 lutego zespół w składzie Jan Kuczera – Wadim JabłońskiKacper Tekieli poprowadził nową drogę na ścianie Snovasskjerdingan w środkowej Norwegii – powstała Tordenruta (M7, WI3, R, 450 m).

W masywie Goksøyra powstała ostatnio także Winter in Norway like summer in Tatry (VII- OS, ok. 600 m trudności) autorstwa Michała Czecha i Kacpra Tekielego.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum