2 marca 2019 15:02

Na Eigerze zginął Julian Zanker

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na północnej ścianie Eigeru. Zginął szwajcarski alpinista Julian Zanker.

Julian Zanker

Julian Zanker (fot. arch. Thomas Huber)

Wypadek wydarzył się już kilka dni temu, jednak zagraniczne media wspinaczkowe opublikowały informację stosunkowo niedawno. Brak nadal szczegółów dotyczących jego okoliczności. Wiemy tylko, że 28-letni alpinista odpadł prawdopodobnie w górnej części północnej ściany Eigeru (wspomina o tym Stephan Siegrist) w piątek 24 lutego. Około godziny 13:00 zostały zaalarmowane szwajcarskie służby. Ratownicy szybko dotarli pod ścianę, jednak poszkodowany znajdował się w trudno dostępnym miejscu, co spowolniło dalsze działania. Gdy w końcu udało się osiągnąć punkt, w którym znajdował się Julian Zanker, u alpinisty nie stwierdzono już oznak życia.

Północna ściana Eigeru (fot. Kacper Tekieli)

Północna ściana Eigeru (fot. Kacper Tekieli)

Wieloletni przyjaciel i partner wspinaczkowy Juliana, Thomas Huber:

Nie mogę uwierzyć, że Cię już nie ma. Julian był tak utalentowanym wspinaczem, alpinistą, paralotniarzem i skoczkiem B.A.S.E… a real Stonemonkey. Kochał żyć każdą chwilą, rozsiewał wokół siebie szczęście, przyjaciołom zapewniał niekończące się pokłady motywacji. Miałem okazję wspiąć się z Julianem na Cerro Kishtwar i jestem mu za to ogromnie wdzięczny – spędziłem z nim jedną z moich najlepszych górskich przygód. Potrzeba czasu, aby zrozumieć, że już nie będzie Cię tutaj, ale Twój duch zawsze będzie nam towarzyszył. Julian, będziemy bardzo za Tobą tęsknić! Bądź wolny!

***

Julian Zanker w Lagalp, Engadin, Szwajcaria (fot. Stefan Schlumpff / julianzanker.ch)Route: unnamed 8b of Simone Pereffeti

Julian Zanker swoją pasję do gór odkrył bardzo wcześnie. Gdy był jeszcze chłopcem, na pierwsze górskie wycieczki w rejonie doliny Engadyny, gdzie się urodził i wychował, zabierała go mama. W wieku 13 lat ukończył kurs wspinaczkowy, podczas którego pierwszy raz miał kontakt ze skałą. Julian wspominał później, że było to wspaniałe doświadczenie i od tego momentu wspinanie stało się ważną częścią jego życia. Jak wspomina Huber, Julian był również paralotniarzem i skoczkiem B.A.S.E, ale nie ma wątpliwości, że wspinanie pozostawało jego największą pasją. Świadczą o tym liczne i świetne przejścia – zarówno sportowe, lodowe, jak i alpejskie.

Julian Zanker podczas finałów Ice Climbing Festival, Pontresina (fot. climbing.de)

Jednym z najbardziej docenionych, było przejście Cerro Kishtwar (6155 m) w Himalajach Kaszmiru, którego dokonał wraz ze wspomnianymi Stephanem Siegriestem i Thomasem Huberem  W październiku 2017 r. trójka alpinistów wytyczyła nową, trudną i spektakularną drogę Har Har Machadev VII, A3+, 6b, M6, 80°.

Team: Stephan Siegrist, Julian Zanker i Thomas Huber (fot. FB Thomas Huber)

Redakcja

Źródło: FB Thomas Huber, FB Stephan Siegrist, goryonline.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum