15 marca 2019 09:16

Michi Wohlleben powtarza tradową “Prinzip Hoffnung” 8b/b+

Niemiec Michi Wohlleben powtórzył Prinzip Hoffnung 8b/b+. To piękna, tradowa linia autorstwa Beata Kammerlandera w Vorarlbergu.

Michi na drodze “Parzival” 8b, masyw Alpstein, Dreifaltigkeit, 2017 (fot. Frank Kretschmann)

***

Techniczna i niezwykle estetyczna Prinzip Hoffnung biegnie na ścianie Bürser Platte w rejonie Vorarlberg. 40 metrów płytowego wspinania na własnej asekuracji – linię wyznacza zanikająca rysa, delikatne pęknięcie, z małymi krawądkami i słabymi stopniami po obu stronach. Znakiem firmowym drogi jest wymagająca, słaba asekuracja, no i ryzyko długich lotów.

Prinzip Hoffnung, otwarta przez Kammerlandera przed 10 laty, dawno nie notowała powtórzenia. Po przejściu autorskim i szybkim powtórzeniu przez Alexa Lugera (także w 2009 roku), drogę pokonało jeszcze kilku wspinaczy, w tym trzech w sezonie 2014:  Jacopo Larcher, Fabian Buhl i Barbara Zangerl.

Dla Wohllebena Prinzip Hoffnung to kolejne doświadczenie. A trzeba dodać, że możliwości 29-letniego Niemca są (prze)ogromne. Już niejednokrotnie pisaliśmy o jego alpejskich podbojach, pokonywaniu ekstremów drytoolowych, uklasycznianiu trudnych wielowyciągowych dróg etc. W 2017 roku Michi był gościem 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego i przy tek okazji szerzej opisywaliśmy jego dokonania. Poniżej tylko mały fragment:

W wieku 8 lat dołączył do młodzieżowej grupy górskiej DAV, aby 6 lat później wspiąć się na swój pierwszy, alpejski szczyt czterotysięczny. Jako 17-letni chłopak zrealizował wielkie marzenie – wspiął się po raz pierwszy północną ścianą Eigeru. Po ukończeniu szkoły, w 2009 roku, rozpoczął karierę zawodowego alpinisty. Mając 21 lat został jednym z najmłodszych w historii przewodników górskich UIAGM.

Cały tekst TUTAJ.

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum