22 marca 2019 19:08

Margo Hayes prowadzi “Papichulo” 9a+!

Jak duży talent do wspinania ma Margo Hayes wiadomo było już wiele lat temu (pisał o tym między innymi Darek Król). Kiedy w 2017 roku, w wieku 19 lat, Amerykanka poprowadziła La Ramblę 9a+ w Siuranie, pewnie większość zastanawiała się, czym zaskoczy za miesiąc, za dwa, za pół roku. Zaskoczyła szybko, bo jeszcze w tym samym sezonie, prowadząc drugi ze światowych klasyków – Biographie 9a+ w Céüse. Teraz wspięła się na ostatnią z wielkiej trójki, Papichulo 9a+ Chrisa Sharmy w Olianie.

Margo z gracją na “Papichulo” 9a+, Oliana (fot. Jan Novak)

Większość z czołówki odkryła Olianę już dawno temu, Margo pojechała do katalońskiego rejonu dopiero jesienią ubiegłego roku. Padł wówczas firmowy zestaw rejonu: Joe Blau 8c+, Fish Eye 8c i Mind Control 8c. Teraz Hayes dołożyła Papichulo, jedną z trzech najpopularniejszych i najczęściej powtarzanych dróg 9a+ na świecie.

Słynną trójkę – La Ramblę, Biographie i Papichulo – skompletowało już kilku zawodników (w tym Piotrek Schab, ostatnią cegiełką była La Rambla w lutym tego roku), ale tylko jedna kobieta, Margo Hayes. Amerykanka po przejściu Papichulo napisała między innymi:

Czuję się taka mała w stosunku do ogromu tej skały. To było wspaniałe doświadczenie móc wspiąć się na jedną z najbardziej urzekających dróg w Olianie(…).

Chapeau bas…

PS Polskie przejścia Papichulo należą do Mateusza Haładaja (2015) i Piotrka Schaba (2016).

Brunka
źródło: woguclimbing.com, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum