12 marca 2019 11:20

Kobiety kręcą na zawodach IFSC

Kto wie, być może w tym sezonie startujący zawodach Pucharu Świata będą wspinać się częściej po drogach i problemach ułożonych przez kobiety? Do zespołu routesetterów federacji IFSC (International Federation of Sport Climbing) przyjęto ostatnio Francuzkę Hélène Janicot.

Hélène Janicot (fot. Julia Cassou)

IFSC wyraźnie stawia na równość płci. Szefujący federacji Marco Scolaris zapewnia, że to jeden z priorytetów. Obok równych nagród dla kobiet i mężczyzn, wprowadzenia zawodniczki do zarządu IFSC (to w najbliższych planach), postawiono na poszerzenie składu routsetterskiego o płeć piękną. Jako pierwsza w gronie „układaczy” znalazła się w ubiegłym roku Słowenka Katja Vidmar, teraz dołączyła do niej Hélène Janicot.

Katja Vidmar (fot. arch. K. Vidmar)

25-letnia Hélène Janicot to doświadczona francuska zawodniczka, przed kilku laty zajmowała czołowe miejsca w konkurencji prowadzenie, w 2013 roku wywalczyła brąz w Mistrzostwach Europy w Chamonix, w tym samym sezonie zajęła 3. miejsce w PŚ w Briançon (rok wcześniej była tam pierwsza), w 2015 roku wygrała widowiskowe duel podczas Rock Master w Arco, a niedawno stanęła na trzecim stopniu podium krajowych mistrzostw w boulderigu.