29 marca 2019 10:17

Keita Kurakami solo z liną na “Mare” 8c+

Keita Kurakami wciąż zaskakuje. Tym razem Japończyk poprowadził solo z liną drogę o trudnościach 8c+. I jak dodaje, zrobił to w stylu ground up, co jest rzadkością w przypadku sportowego wspinania w skałach.

Keita Kurakami na “Mare” 8c+ (fot. Hagi Satoru)

Jak widać Keita Kurakami lubi wspinać się sam. Od lat doskonali zresztą solowe umiejętności, a poligonem doświadczalnym były już i góry, i skały, i kamienne ogródki – a tam highballe. Tym razem postanowił zaatakować solo z liną sportową drogę autorstwa swojego utytułowanego rodaka Sachiego Ammy z początku tego roku – 25-metrową, techniczną Mare w Futago, o niebagatelnych trudnościach 8c+ (jak pisał Amma, wydaje się, że mocną w swoim stopniu). No i co ciekawe, i co nieczęste w przypadku skał, Keita rozpoznawał drogę od dołu.

View this post on Instagram

Today, I red-pointed hard one, Mare (5.14c, 25m) on rope-solo style. This route was published by @sachiamma in early this year. I did it in ground up style and I did all process on solo style. It was big progress for pushing the limit of my solo skills. Thanks for the photo: @teru.teru.bo_zu 今年初めに二子山白壁フェースに新たに引かれたラインの一つ、Mare (5.14c)をロープソロスタイルで登りました。 トライは5日間。スタイルはグラウンドアップで、パートナーにビレイしてもらうことなく全ての行程を単独で行いました。ルートとしては第2登でしょうか。 今回の登攀は個人的なソロクライミングの中でも最もハードなクライミングの一つで、自分のソロスタイルの大きな前進になりました。 ルートの内容も、ロケーションも素晴らしかったです。このラインを見出してくれた @sachiamma 君に感謝です。 今シーズンはもう少しの間、ハードなルートを攻めようと思います。 @patagonia_climb @tokyopowder @trailbutter.jp @trailbutter #lostarrow #solo #stylefirst #commswithrock

A post shared by Keita Kurakami (@keitakurakami) on

Kurakami ma za sobą cenne, ciekawe, trudne przejścia, ale jeszcze cenniejszy jest styl, w jakim ich dokonuje (potrafi zresztą wrócić na drogę i ten styl poprawić). Z jego najciekawszych dokonań wymieńmy choćby takie:

  • 2016, tradowa droga Senjitsu-no Ruri (5.14a R/X, 250 m) na granitowej ścianie Moai na Mt. Mizugaki;
  • 2017, klasyk The Walk of Life E9 6c w Dyer’s Lookout w North Devon;
  • 2017, autorski highball Neutralism. Japończyk pokonał linię bez wcześniejszego wędkowania, co nie jest częstą praktyką;
  • 2018, klasyczne przejście The Nose (5.13+) na El Capitanie w Yosemite. Keita dokonał tego samotnie z autoasekuracją.

Nic dodać, nic ująć…

Brunka
źródło: Instagram, planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum