15 marca 2019 18:15

K2: zespół Alexa Txikona w obozie 2, wieje

Zespół Alexa Txikona dotarł dzisiaj do obozu 2 na wysokość ok. 6500. Tracker GPS Alexa pokazuje obecnie 6552 m. Alexowi towarzyszy teraz trzech Szerpów – Cheppal, Walung i Pasang. Geljen zawrócił wcześniej z powodu bólu boku.

Ekipa Alexa Txikona w obozie 2 (fot. alextxikon.com)

Himalaiści mieli w planach poręczowanie powyżej obozu 2, ale przeszkodził im w tym wiatr. Jutro ma również wiać, choć wg prognoz umiarkowanie jak na K2. Okno pogodowe ma potrwać kilka dni, silniejszy wiatr spodziewany jest w poniedziałek po południu, a opad śniegu dopiero we wtorek. Txikon w rozmowie z bazą informuje o tym, że podejmą jutro próbę dotarcia do obozu 3, czyli będą wspinać się przez Czarną Piramidę.

Tak wysoko zespół Baska jeszcze nie dotarł. Ten najtrudniejszy odcinek Żebra Abruzzi pokonała wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska – zespół Wasilija Piwcowa dotarł do wysokości ok. 7500 m i spędził 2 noce w obozie 3 na 7400 m.

Jak podkreśla Alex, atmosfera w zespole jest dobra – wszyscy pamiętają słowa wyprawowego kolegi dr Josepa Sanchisa, który miał powiedzieć: “Nikt nie powinien być tutaj, aby zostać pierwszą osobą, która zdobędzie K2 w zimie. Powinno się być tutaj, aby przeżywać – wspinać się i cieszyć…”.

Wiosna już za 5 dni – czasu na cieszenie się zimą nie zostało już wiele.

Źródło: alextxikon.com, profil FB Alexa Txikona

[aktualizacja: 16 marca, 8:52]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum