5 marca 2019 19:50

K2: pomimo złych warunków zespół Piwcowa zdecydował się na nocleg na 7000 m

Niestety, po raz kolejny prognozy pogody, które pierwotnie obudziły nadzieje na dalszy postęp prac na drodze Żebrem Abruzzi, nie sprawdziły się. Pomimo tego himalaiści nie poddają się!

Artem Braun i Wasilij Piwcow (fot. K2 winter climb 2019)

Ponieważ Alex Txikon poświęcił się poszukiwaniom zaginionych na Nanga Parbat himalaistów, nasze obserwacje rozwoju wydarzeń na K2 skupiają się na wyprawie kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej. W skład grupy działającej aktualnie na K2 wchodzą: Wasilij Piwcow, Artem Braun, Tursunali Aubakirow, Michaił Daniczkin.

Wczoraj zespół Piwcowa osiągnął obóz 2. Dzisiejszy plan zakładał dalszą wspinaczkę aż do obozu 3. W godzinach porannych himalaiści, po nocy spędzonej na wysokości 6800 m, wyruszyli w górę. Udało im się przejść pierwszy fragment Czarnej Piramidy.

Aktualna pozycja zespołu Piwcowa (fot. k2winterexpeditionkz.ru)

Silny wiatr uniemożliwił jednak wspinaczkę do końca Czarnej Piramidy i osiągnięcie miejsca obozu 3 (ok. 7200 m). Pomimo trudnych warunków alpiniści postanowili rozbić namiot i spędzić noc na wysokości ok. 7000 m. Miejmy nadzieję, że pogoda odpłaci czwórce Piwcowa za ich niezłomność i upór. O tym przekonamy się jutro, sprawdzanie prognoz wydaje się w tym momencie bezcelowe.

Warunki na K2 zaobserwowane z bazy możemy podejrzeć na filmie Dmitrija Murawjowa, udostępnionym na oficjalnym profilu wyprawy (film jest przyśpieszony):
W międzyczasie na drogę powrócili też Nepalczycy, członkowie wyprawy Alexa Txikona. Ich celem było dotarcie do obozu 2, jednak z tego co wiemy z powodu trudnych warunków zawrócili do bazy.

Wyprawę Alexa, na skutek odmrożeń opuścił, o czym informowaliśmy już, Paweł Dunaj. Odmrożenia twarzy i palców dłoni nie są na szczęście groźne – taką informację Paweł przekazał reporterom RMF 24 – jednak ból towarzyszący przebywaniu na wietrze i zimnie był paraliżujący. Ostatni z trójki Polaków uczestniczących w tegorocznej zimowej próbie na K2, kierując się rozsądkiem i prawdopodobnie słuszną oceną sytuacji, podjął decyzję o powrocie do kraju.

O rozwoju poszukiwań zaginionych na Nanga Parbat Toma Ballarda i Daniele Nardiego przeczytacie w tym artykule.

Michał Gurgul
źródło: K2 winter climb2019, Elena Laletina
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum