6 marca 2019 13:35

K2: Piwcow, Braun, Aubakirow, Daniczkin w obozie 3 na 7400 m [aktualizacja]

Zespół Piwcowa nieustępliwie pnie się w górę. Po nocy spędzonej na wysokości ok. 7000 m himalaiści osiągnęli szczyt Czarnej Piramidy i założyli obóz 3. GPS Wasilija podaje wysokość 7336 m.

Aktualne położenie himalaistów, 6 marca 2019. Podane przybliżone wysokości z trackera Piwcowa (fot. k2winterexpeditionkz.ru)

Wczorajsze warunki atmosferyczne zatrzymały alpinistów na wysokości 7000 m. Najwyraźniej decyzja o próbie przeczekania silnego wiatru okazała się słuszna. Dzisiaj pogoda umożliwiła grupie dalszą wspinaczkę, a himalaiści odnaleźli w sobie kolejne pokłady energii i motywacji. Po południu zespół osiągnął wysokość 7400 m [aktualizacja] i optymalne miejsce dla założenia obozu 3. Wszystko wskazuje na to, że himalaiści spędzą swoją pierwszą podczas tej wyprawy noc na takiej wysokości.

Tursunali Aubakirow i Michaił Daniczkin podczas jednego z wcześniejszych wyjść (fot. Wasilij Piwcow)

Jak podaje Elena Laletina, pozostali uczestnicy wyprawy kazachsko-rosyjsko-kirgiskiej, którzy regenerują siły w bazie, czują się świetnie i są gotowi w każdej chwili wyruszyć w górę. Nie znamy na razie strategii działania na najbliższe dni (dużą rolę odgrywać będzie z pewnością trudna do przewidzenia pogoda), jednak w aktualnej sytuacji zabezpieczenie w postaci wypoczętego zespołu jest elementem bardzo istotnym.

Z bazy pod K2 krótki film przesyłają Dmitrij Murawjow, Ahat Smaiłow i Amanjer Temirbajew:




Osiągnięcie obozu 3 i wysokości 7400 m jest niezwykle ważne z punktu widzenie żmudnego procesu aklimatyzacji. To oczywiście również istotny moment dla wyprawy – możliwe, że jutro uda się wyjść wyżej, a co za tym idzie zbadać teren prowadzący w kierunku Ramienia i obozu 4.

[Aktualizacja, 6.03. 18:50] Według ostatniego raportu Eleny Lateniny obóz założone jednak trochę wyżej, czyli na wysokości 7400 m. Zespół długo szukał odpowiedniego miejsca pomiędzy 7300 a 7400 m. Himalaiści czują się dobrze, jutro wszystko zależy od pogody.

Dotychczasowy rekord wysokości na zimowym K2 należy do wyprawy Netia K2 z 2002/2003 kiedy to Denis Urubko i Marcin Kaczkan dotarli do wysokości 7700 m (gdzie mieli biwak) na północnym filarze (grani). Rok temu również Denis Urubko dotarł wysoko – jak pamiętamy w swoim samotnym wyjściu osiągnął on ok. 7600 m na Żebrze Abruzzi.

Ekipie Piwcowa pozostaje 15 dni – pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to 21 marca – na zdobycie szczytu.

Michał Gurgul
źródło: Elena Laletina, k2winterexpeditionkz.ru




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum