16 marca 2019 13:30

K2: Alex Txikon i Pasang spędzą noc u podstawy Czarnej Piramidy

Wczoraj zespół Alexa Txikona dotarł do obozu 2 na wysokość ok. 6500 m. Dzisiaj Bask dotarł do wysokości 7000 m. Kolejny z Szerpów zawrócił do bazy.

Aktualna pozycja Alexa Txikona (fot. alextxikon.com)

Pomimo silnego wiatru Alex kontynuował dzisiaj wspinaczkę. Z obozu 2 (ok. 6500 m) alpiniści weszli na 7000 m, osiągając podstawę Czarnej Piramidy. Na tej wysokości wiatr okazał się jednak zbyt silny, by ryzykować wejście w trudny teren. Zespół zszedł 100 m i rozstawił namiot w miejscu bardziej osłoniętym od wiatru. Tu Alex Txikon i Pasang Sherpa spędzą kolejną noc.

Wczoraj od zespołu odłączył się Geljen, dzisiaj z drogi zawrócił Cheppal. Jak podaje Alessandro Filippini, jedynym towarzyszem Alexa jest w tej chwili Pasang. Według pierwotnie podawanych informacji w zespole miał znajdować się jeszcze Walung, możliwe jednak, że zawrócił on do bazy jeszcze wcześniej – Alessandro ani Alex nie podają informacji na ten temat.

Widok na K2 z bazy (fot. FB Alessandro Filippini)

Txikon poinformował przez radio, że jeśli tylko wiatr pozwoli jutro będzie próbował przejść Czarną Piramidę, dostać się na Ramię, a może nawet pod Szyjkę Butelki. Alex jest jednak realistą – w rozmowie przez radio przyznał otwarcie, że nie da rady osiągnąć szczytu. Tym samym K2 pozostanie nadal ostatnim z ośmiotysięczników, bez zimowego wejścia.

Dzisiaj prędkość wiatru w okolicach szczytu K2, jak oceniają z bazy członkowie wyprawy Alexa, wynosi ok. 100 km/h.

Michał Gurgul
źródło: FB Alessandro Filippini, FB Alex Txikon
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum