29 marca 2019 18:36

Jannu: Dmitrij i Siergiej nocują na 6700 m

Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow osiągnęli wczoraj grań południową i rozpoczęli zejście na południowo-zachodnią stronę Jannu. Dzisiejsze wiadomości są bardzo skromne – mountain.ru przekazał info, że Rosjanie nocują na 6700 m (wg trackera na 6995 m).

Na czerwono zaznaczono prawdopodobną drogę zejścia zespołu rosyjskiego z Jannu na stronę południowo-zachodnią (schemat pochodzi z przewodnika-monografii Jana Kiełkowskiego “Kangchenjunga Himal & Kumbhakarna Himal”, wyd. Explo, Gliwice 1999, str. 162, reprodukcja za pisemną zgodą autora). Dodatkowe komentarze (kolory niebieski i czerwony) – Grzegorz Głazek

Wygląda zatem na to, że zjechali z grani w kierunku lodowca Throne, ale jeszcze nie dotarli do plateau, które znajduje się na wysokości ok. 6500 m. Wiatr dzisiaj nie przeszkadzał, jednak widoczność była kiepska.

Przed Dmitrijem i Siergiejem bardzo skomplikowana droga zejściowa. Wiedzie ona południowo-zachodnią ścianą przez plateau lodowca Throne (Tron to lodowy kocioł u podstawy piramidy szczytowej) i dalej mnie więcej linią drogi francuskiej – wytyczonej przez ekipę Lionela Terraya, która jako pierwsza zdobyła Jannu w 1962 roku.

W bazie pod Jannu, przed wyjściem na wspinaczkę na wschodnią ścianę Jannu. Od lewej Siergiej, Eliza Kubarska i Dmitrij (fot. Marcin Tomaszewski / ekipa filmowa Ściana Cieni)

Po lodowcu Throne Rosjan czeka zapewne najtrudniejsze technicznie zejście wzdłuż grani Buffer Peak (Tete du Butoir, wg map Google około 6400 m) do przełęczy Młodych (Col de Jeunes), około 6050 m, i zejście lodowcem Providence, a po przekroczeniu niskiej grani na wys. około 5700 m, w dół małym lodowczykiem de Jeunes na lodowiec główny Yamatari na wysokość około 5000 m. Ostatni fragment prowadzi już łatwo wzdłuż lodowca Yamatari do wioski Ghunsa (ok. 3550 m).

Od strony lodowca Yamatari planuje wyjść w kierunku zespołu Eliza Kubarska z Szerpami. Eliza wczoraj opuściła bazę pod Jannu i udała się przez przełęcz Sele La do wioski Gunsha. Tam powinna ponownie nawiązać kontakt radiowy z zespołem.

Źródło: mountain.ru, risk.ru

[aktualizacja 29.03, godz. 22:45]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum