21 marca 2019 21:10

Jackie Chan i Wu Jing zdobędą Everest… w wielkiej chińskiej produkcji

Tematyka himalajska sprzedaje się dobrze nie tylko u nas. Jackie Chan i Wu Jing, gwiazdy kina akcji, wystąpią w wielkiej chińskiej produkcji upamiętniającej pierwsze wejście na Mount Everest od strony północnej z 1960 roku.

Mount Everest i droga od północy (fot. tibettravel.org)

Mount Everest i droga od północy (fot. tibettravel.org)

Oczywiście na najwyższej górze Ziemi jako pierwsi stanęli 29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund P. Hillary i Szerpa Tenzing Norgay – członkowie brytyjskiej wyprawy kierowanej przez 42-letniego pułkownika armii brytyjskiej Johna Hunta i prowadzonej od strony Nepalu. Komunistyczne Chiny postawiły sobie za cel, by wejście na Mount Everest od strony chińskiej zostało dokonane przez ekspedycję z tego kraju.

Rozpoczęto przygotowania. Już w 1955 roku Chińczycy wysłali grupę wspinaczy w góry Kaukazu w celu zebrania górskich doświadczeń od towarzyszy z ZSRR. W 1957 roku upubliczniono ideę, by wyprawa miała wspólny, chińsko-radziecki skład. W 1958 roku odbyła się wspólna wyprawa rozpoznawcza (osiągnęła 6500 m).

Qu Yinhua, Wang Fuzhou oraz Gonpo, pierwsi zdobywcy Mount Everestu od północy, 1960 rok (fot. news.sohu.com)

Qu Yinhua, Wang Fuzhou oraz Gonpo, pierwsi zdobywcy Mount Everestu od północy, 1960 rok (fot. news.sohu.com)

Właściwa, łącząca bratnie komunistyczne kraje, ekspedycja miała wyruszyć na podbój północnej flanki Mount Everestu w 1959 roku. Na przeszkodzie stanęło antychińskie i antykomunistyczne powstanie tybetańskie (wybuchło 10 marca 1959 roku). Powstanie zostało szybko i krwawo stłumione, ale wyprawa musiała zostać odwołana.

Ostatecznie zakończona sukcesem ekspedycja w 1960 roku miała charakter czysto chiński. Górski sojusz dwóch komunistycznych krajów został zerwany ze względów politycznych. Doprowadziły do tego napięcia pomiędzy ZSRR i Chińską Republiką Ludową, zakończone tzw. rozłamem radziecko-chińskim.

Chińczycy podeszli do zadania zdobycia Mount Everestu z rozmachem. Nie powstrzymała ich nawet konieczność zakupu za 700 tys. dolarów sprzętu wspinaczkowego w Szwajcarii. W bazie pod Everestem znalazło się ponad 200 osób, z czego kilkadziesiąt faktycznie działało na górze.  Taktyka okazała się skuteczna i ostatecznie wejścia na szczyt dokonali 25 maja 1960 roku Chińczycy Wang Fuzhou, Qu Yinhua oraz Tybetańczyk Gonpo. Zespół zostawił na wierzchołku 20-centymetrowy gipsowy posążek Mao, flagę i krótką notkę.

Zdobywcy na szczycie Mount Everestu, plakat do filmu z 1960 roku

Wyprawa nie miała fotograficznego dowodu na zdobycie szczytu. Wejście nastąpiło po zmroku. Amerykańska ekspedycja z 1963 roku nie znalazła wspomnianego posążka Mao. Dodatkowo zespołowi atakującemu szczyt tlen w butlach skończył się na wysokości ok. 8800 m. Na sam wierzchołek wspięli się więc bez niego, co w tamtym czasie wydawało się niemożliwe. Dlatego początkowo nie dowierzano w fakt zdobycia szczytu. Jednak relacja Chińczyków, dotycząca pokonanego terenu, pokrywała się z relacjami kolejnych zdobywców i przestano kwestionować to wejście.

Jackie Chan i Wu Jing (fot. hollywoodreporter.com)

Jackie Chan i Wu Jing (fot. hollywoodreporter.com)

Zdjęcia do filmu, który ma mieć premierę w 60. rocznicę opisywanego wejścia, już trwają. Wezmą w nim udział dwie gwiazdy chińskiego kina – Jackie Chan i Wu Jing. Pierwszego polski widz zna bardzo dobrze, był gwiazdą wielu filmów akcji, drugi ma w dorobku m.in. film Wolf Warriors 2, który w Chinach zarobił najwięcej w historii. Trudno powiedzieć, czy to dobra rekomendacja dla samego filmu, ale wydaje się, że w tej historii nie o to chodzi…

Mysza

Źródła: hollywoodreporter.com, qxzh.zj.cn
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum