6 marca 2019 07:24

Emocje i rekordy podczas XIV Polar Sport Skitour im. Basi German

Walka do samego końca i zwycięstwo dosłownie o włos. Słowak Jakub Śiarnik, jeden z czołowych zawodników Pucharu Świata, zwyciężył w XIV Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi. Najszybszą z pań na blisko 12-kilometrowej trasie była Aleksandra Chruściel. „200 osób na starcie! Czegoś takiego jeszcze nie było” – cieszył się Piotr Krygowski z Polar Sportu, organizator imprezy.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. arch. organizatorów)

Była to już 14. edycja tych kultowych zawodów i trzecia Snow Leopard Day, projektu marki Dynafit na rzecz ochrony śnieżnej pantery przed wyginięciem. Doskonała atmosfera z roku na rok przyciąga do Zawoi setki fanów skitourów. Tak też było i tym razem. Pod Mosornym Groniem dopisała i pogoda i zawodnicy, z polskiej i europejskiej czołówki, a także amatorzy.

Na starcie stanęło blisko 200 zawodniczek i zawodników, a limit uczestników wyczerpał się na długo przed startem. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowo ciekawą trasę.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. arch. organizatorów)

Piotr Krygowski:

Było to 12 wymagających kilometrów o sumie przewyższeń 900 m i z dwiema pętlami. Pierwsza w rejonie stoków Hali Śmietanowej oraz druga w sąsiedztwie Polany Broźki oraz Dolnych Młaków, skąd zawodnicy krętą drogą stokową kierowali się na grzbiet Mosornego Gronia, prowadzący do upragnionej mety.

Fajna, widokowa trasa, przez polany, momentami ostre podejścia i długie, ciekawe zjazdy. Start tradycyjnie u podnóża Mosornego, meta na szczycie. Warunki były doskonałe: w piątek spadło kilka centymetrów śniegu, w sobotę lekko to wszystko zmroziło, więc trasa była szybka.

Najszybciej pokonał ją Jakub Śiarnik (Karpos/Scarpa) – 1:3:47. Ale dla Słowaka nie było to łatwe zwycięstwo. Tylko o kilka długości nart wyprzedził młodego, ale utytułowanego już zakopiańczyka Marcina Rzeszótko (Buff Team Poland) – 1:03:58. Trzeci na mecie zameldował się Marcin Piętka (KS Kandahar/GOPR Beskidy) – 1:08:06.

Wśród pań triumfowała Aleksandra Chruściel (KAGB GOPR) – 1:32:08, przed Małgorzatą Czeczott (UKA) – 1:44:29 i Barbarą Barut-Skupień (Speleo Klub Bielsko Biała) – 1:55:54.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Katarzyna Osikowska-Tasz)

Śladem najlepszych podążyli najmłodsi, którzy rywalizowali na skróconej pierwszej pętli zawodów. Zwyciężył Antek Elantkowski z Zakopanego. Zawodnicy walczyli w sumie w 8 kategoriach; specjalną nagrodę odebrali także posiadacze najszerszych nart oraz najbardziej kreatywni: właściciele najciekawszego ubrania. Dzięki wsparciu marki Dynafit każdy z uczestników otrzymał plecak i opaskę, na najlepszych czekały bony o łącznej wartości ponad 12 000 złotych.

Brawa należą się wszystkim startującym za wsparcie dwóch szlachetnych celów. 100 procent wpisowego, 24 105,3 zł, trafiło na konto fundacji “Na Start im. Basi German”, organizatora wyjazdów górskich i narciarskich dla dzieci z domów dziecka. Od trzech lat każdy startujący to również dodatkowa dotacja na rzecz Snow Leopard Trust, zajmującego się ochroną gatunku śnieżnej pantery. Dynafit, jako główny sponsor zawodów oraz partner organizacji, postanowił zamienić każdy metr przewyższenia pokonany przez zawodników na 1 eurocent. Uzbierana kwota przekazywana jest na pomoc dla 200 pakistańskich pasterzy i ich rodzin, by przeciwdziałać w ten sposób kłusownictwu. Od 3 lat idea realizowana jest w wielu krajach świata: w akcji w ten sam weekend na początku marca wzięło udział jednocześnie 7 europejskich krajów. Podczas zawodów w Zawoi zawodnicy pokonali razem 195 000 m przewyższenia, znacząco przyczyniając się do globalnego wyniku 1 604 138 m. Dynafit zasilił konto Snow Leopard Trust dotacją 16 042 euro.

Dzięki wspaniałej atmosferze, jaką przez lata udało się wypracować organizatorom, Polar Sport Skitour przyciąga równie wielu zawodników co kibiców. Na tych ostatnich oprócz pięknych widoków i sportowych emocji czekały także atrakcje w postaci panelu edukacyjnego z konkursami pod nazwą „Przygoda z Babiogórskim Parkiem Narodowym”, który poprowadzili pracownicy BGPN oraz testy najnowszych skitourowych propozycji sprzętowych od marki Dynafit oraz K2. Aktywni rodzice mogli na czas startu zostawić swoje pociechy pod okiem wykwalifikowanej kadry z Klubu Odlotowych Mam, które zafundowały maluchom świetną zabawę. Gości imprezy na koniec przyjął pensjonat Beskid.

Fundacja „Na Start” im. Basi German oraz firma Polar Sport pragnie podziękować wszystkim sponsorom oraz wolontariuszom bez pomocy których organizacja tak dobrej imprezy nie byłaby możliwa. Dziękujemy, że znów byliście z nami!

Wyniki: https://www.bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/363/bieg/Skitur

Więcej na: zawody.polarsport.pl.

Organizatorzy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum