8 marca 2019 10:28

Chmielarski, Małek i Lange na pięknym lodospadzie Losar

Miła wiadomość dotarła do nas Nepalu. 7 marca zespół w składzie Marek Chmielarski, Mariusz Lange i Artur Małek (wszyscy KW Katowice) wspiął się na piękny lodospad Losar, zlokalizowany tuż poniżej Namche Bazar.

Marek Chmielarski, Mariusz Lange i Artur Małek z Losarem w tle (fot. arch. Marek Chmielarski)

Droga sławę zawdzięcza niesamowitemu opowiadaniu autorstwa Wojtka Kurtyki („Losar. Historia przejścia kaskady lodowej nad wioską Namcze Bazar, GÓRY styczeń-luty 1998), który przybliżył w nim swoją historię związaną z przejściem tej drogi w towarzystwie śp. Maćka Rysuli. Opowiadanie najpierw ukazało się w miesięczniku Góry. Potem, przetłumaczone na język angielski i delikatnie zmienione, ukazało się w magazynie Alpinist.

Losar liczy ok. 700 metrów i wyceniany jest na WI5. Większość lodospadu oferuje trudności ok. WI3-WI4. Całość kulminuje ok. 100-metrową kolumną.

Pierwszego przejścia tej lodowej linii dokonał w 1994 roku zespół składzie Erik Decamp i Catherine Destivelle. Od tamtego czasu Losar zyskał przejście solowe – Whit Magro (2006 rok), wspiął się na niego również niewidomy Erik Weihenmayer (w zespole z Robem Rakerem i Ianem Osteyee, 2008 rok).

Więcej informacji o Losar oraz pobliskich lodospadach znajdziecie na stronie opisującej lodowe wspinanie w Solo Khumbu.

Sprocket
Źródło: info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum