„Beskidy Zachodnie i Pogórze” Grzegorza Rettingera. Pierwsze drukowane topo piaskowcowe po Beskidach!

Przez ostatnie lata nakładem wspinanie.pl ukazywały się przewodniki po Jurze, tym razem mamy dla Was coś specjalnego. Już niedługo na półkach ukażą się „Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorza Rettingera (wyd. I, 2019). Absolutna nowość na rynku, pierwsze drukowane topo piaskowcowe po Beskidach. Gratka dla fanów bulderingu i wspinania z liną!

 „Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorza Rettinger (wyd. I, 2019)

„Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorza Rettinger (wyd. I, 2019)

***

„Beskidy Zachodnie i Pogórze” prowadzą nas po rejonach piaskowcowych, rozciągających się od Cieszyna po Tarnów, na obszarze około 200 kilometrów – ostatnim ujętym rejonem na wschód jest Żurowa. Na kolejnych stronach przewodnika przemieszczamy się wzdłuż łańcucha Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Średniego, Małego oraz Wyspowego. Pogórza Wielickie, Wiśnickie, Ciężkowickie i Rożnowskie otaczają cały obszar od północy, a linia graniczna przebiega tuż na południe od aglomeracji Krakowa i Tarnowa.

Obszar objęty przewodnikiem „Beskidy Zachodnie i Pogórze”

Obszar objęty przewodnikiem „Beskidy Zachodnie i Pogórze”

Obszar objęty w przewodniku:

 • Beskid Śląski
 • Beskid Żywiecki
 • Beskid Mały
 • Beskid Wyspowy
 • Pogórze Wiśnickie
 • Pogórze Wielickie
 • Pogórze Rożnowskie
 • Pogórze Ciężkowickie

Znakiem szczególnym nowego topo jest jego trójdzielna konstrukcja. Jak sugeruje podtytuł przewodnika, to pozycja skierowana zarówno do bulderowców, jak i wspinaczy z liną oraz eksploratorów. Taka idea od początku przyświecała autorowi. Co istotne, w przewodniku znajdziecie nie tylko zagospodarowane już rejony, ale też miejsca perspektywiczne, które stanowią szerokie pole do popisu dla osób szukających nowości (a jest ich naprawdę wiele!). Sam autor wykonał ogrom pracy, by zajrzeć do każdego zakamarka i uporządkować zebrany materiał.

Przykładowe strony z przewodnika „Beskidy Zachodnie i Pogórze”

Przykładowe strony z przewodnika „Beskidy Zachodnie i Pogórze”

Jak jest efekt końcowy? Na 328 stronach zmieściły się 52 rozdziały, od pojedynczych skałek z zaledwie kilkoma przystawkami po rozległe, rozwinięte już rejony, oferujące nawet po kilkaset wspinaczkowych linii.

Autor o zawartości przewodnika:

Są tu rejony bulderowe, sportowe oraz tradycyjne, z krótkim podejściem i wymagające kilkugodzinnego, górskiego marszu. Są kamieniołomy i naturalne formy w rezerwatach. Są wreszcie ładne kamienie z bulderami, brzydkie kamienie z bulderami oraz ładne kamienie, na których nic jeszcze nie wytyczono. Mamy do czynienia z taką różnorodnością skał, że o ich wyborze zadecydowała nie wielkość i trudności, lecz jakość i estetyka(…).

Mając do czynienia z taką mnogością skał i bulderów najważniejsze było ujęcie wszystkiego w przejrzystą i czytelną kompozycję. W przewodniku poszczególnym rejonom przypisano kolory: miejscówki bulderowe oznaczone zostały czerwonym trójkątem, rejony z liną – niebieskim, miejsca rzadko odwiedzane lub te z nieodkrytym jeszcze potencjałem – białym.

Wybrane przykłady:

 • rejony z liną: Krzakoska Skała w Wiśle, Zamczysko na Ścieżkowie, Tropikalna Skała, Skały Rożnowskie, Skały Borówka w Żurowej, Stryszów, Janikowa Skała, Szczyrzyc;
 • rejony bulderowe: Ciężkowice, Muchówka, Borzęta, Krzyworzeka, Biertowice;
 • rejony przyszłościowe: Kamień Grzyb (Połom Duży), Skały koło Siekierczyny, Rezerwat w Bukowcu, Żurawnica, Grota Komonieckiego z pasmem Łamanej Skały, Górowa Skała koło Pilska, Wąwóz Zwaliska pod Skrzycznem.

„Beskidy Zachodnie i Pogórze” zaskoczą Was nowym kształtem i formą graficzną (poziomy format A5). Linie dróg i bulderów rozrysowane zostały tym razem nie na rysunkach, ale na zdjęciach, co z pewnością ułatwi orientację co do przebiegu linii. Są też czytelne mapki i opisy dojść wzbogacone fotokodami z zapisaną pozycją GPS.

Przewodnik ukaże się 29 marca, już jest dostępny w przedsprzedaży w atrakcyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl!

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  W kwestii formalnej [14]
  Oczywiście fajnie, że taka pozycja powstała, ale..... "przewodnik dla [...]…

  24-03-2019
  mischa