6 marca 2019 07:36

Bargiel, Bielecki, Urubko i Zangerl wśród Adventurers of the Year magazynu National Geographic

W tegorocznej edycji Adventurers of the Year – to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez redaktorów magazynu National Geographic – nie zabrakło Polaków.

Andrzej Bargiel na lodowcu po historycznym zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

***

Takich prestiżowych wyróżnień Andrzej Bargiel nazbierał już pełen worek, do kolekcji doszedł teraz tytuł Adventurers of the Year, przyznawany sportowcom, którzy w wyjątkowy sposób realizują swoje (prze)ambitne projekty. A takim był bez wątpienia pierwszy w historii zjazd na nartach z wierzchołka K2 (8611 m). Więcej o nagrodzie dla Polaka TUTAJ.

Redakcja National Geographic doceniła też Adama Bieleckiego iDenisa Urubkę, którzy na początku ubiegłego roku przeprowadzili spektakularną akcję ratunkową na zboczach Nanga Parbat, sprowadzając Elisabeth Revol (do Francuzki himalaiści dotarli po całonocnej, trudnej i ryzykownej, wspinaczce drogą Kinshofera na ścianie Diamir). Więcej o nagrodzie i nagrodzonych TUTAJ.

Denis i Adam oraz uratowana przez nich Elizabeth Revol u podstawy ściany Diamir (fot. Adam Bielecki)

Wśród sześciu laureatów Adventurers of the Year jest też Barbara Zangerl. O osiągnięciach Austriaczki można by pisać długo (trudno zresztą znaleźć drugą tak fantastycznie wspinającą się kobietę na tak różnych polach). Tym razem o pokonaniu przez nią drogi Magic Mushroom (5.14a) na ścianie El Capitan w Yosemite. Barbara ze swoim partnerem Jacopo Larcherem zrobili dopiero drugie klasyczne przejście (pierwsze należy do Tommy’ego Caldwell i Justena Sjonga). Więcej TUTAJ.

Barbara Zangerl (fot. Alpsolut Moving Pictures)

Więcej o laureatach, w tym także o niesamowitej Maureen Beck, wielokrotnej złotej medalistce mistrzostw świata wspinaczy z niepełnosprawnością, na stronie National Geographic.

Brunka
źródło: www.nationalgeographic.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum