9 marca 2019 19:30

Alpinistyczny Kolos dla Andrzeja Bargiela

9 marca w Gdyni rozdano Kolosy w kategorii Alpinizm. To zaszczytne wyróżnienie przypadło Andrzejowi Bargielowi.

Laureaci Kolosów za rok 2018 (fot. Bogusław Kowalski)

W tym roku wcześniej niż zwykle poznaliśmy nazwiska laureatów i wyróżnionych w trzech kategoriach – Alpinizm, Eksploracja jaskiń i Żeglarstwo. W najbardziej interesującej nas kategorii główną nagrodę otrzymał:

Andrzej Bargiel – Kolos
za pierwszy, kompletny zjazd na nartach z wierzchołka K2 do bazy oraz podejmowanie wyzwań rozpoczynających się w miejscu, które dla innych stanowi cel.

To już będzie drugi Kolos na półce Andrzeja. Odebrał to wyróżnienie w 2016 roku  za rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników dające tytuł Śnieżnej Pantery.

Wyróżnienia:

 • Dawid Sysak i Patryk Różecki
  za wierność klasycznym ideałom wspinaczki podczas wytyczenia nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii.
 • Łukasz Dudek i Jacek Matuszek
  za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach.

Kolos w kategorii Eksploracja jaskiń przypadł zespołowi: Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski, Ewa Wójcik za połączenie systemu Lamprechtsofen z jaskinią CL-3, co zwiększyło deniwelację najgłębszego trawersu jaskiniowego świata i najgłębszej jaskini Europy do 1735 m. Nagrodzeni Kolosem alpiniści mieli największy wkład w uzyskanie rekordowego wyniku.

Źródło: kolosy.pl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Gratulacje! [4]
  Wyczyn roku.

  10-03-2019
  jerrygwizdek