27 lutego 2019 15:16

Zmarł Ryszard Rodziński – pogrzeb odbędzie się 28 lutego

Z przykrością informujemy, że 21 lutego zmarł w wieku 84 lat Ryszard “Nikodem” Rodziński. Główny okres jego działalności wspinaczkowej przypadł na lata 60. XX w. Był również grotołazem.

Ryszard Rodziński (fot. arch. rodzinne)

Na swoim koncie ma między innymi takie dokonania alpinistyczne jak pierwsze zimowe przejścia na Cima Ovest i Tofana di Rozes:

  • Tofana di Rozes (Dolomity) środkiem południowej ściany, drogą Stössera: Jerzy Krajski, Janusz Kurczab, Ryszard Rodziński i Ryszard Szafirski, 24-26.02.1964,
  • Cima Ovest di Lavaredo (Dolomity) północno-zachodnim kantem (Filarem Wiewiórek): Jerzy Krajski i Ryszard Rodziński, 4-7.03.1964.

Zimą 1964 przed schroniskiem pod południową ścianą Tofany. Od lewej: Janusz Kurczab, Ryszard Szafirski, pracownica schroniska, jego kierowniczka z synkiem – wnuczka sławnego przewodnika Angelo Dibony, którego imię nosi schronisko, Jerzy Krajski i Ryszard Rodziński (fot. Ryszard Szafirski)

W Tatrach uczestniczył m.in. w 2. przejściu Filara Kazalnicy i w pierwszych przejściach dróg na Kazalnicy Miętusiej.

Zawodowo związany był przez wiele lat z Miastoprojektem – Kraków. W 1980 roku był współzałożycielem Agencji Robót Wysokościowych (druga firma tego typu w Polsce), w różnych formach prawnych prowadził firmę do 2005 roku.

Pogrzeb Ryszarda Rodzińskiego odbędzie się w czwartek 28 lutego na Cmentarzu na Salwatorze o godz. 12.

Redakcja składa wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum