3 lutego 2019 12:45

Zimowy sukces Polaków na Chan Tengri. Hatala i Krzyżowski na szczycie

31 stycznia Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski jako pierwsi Polacy zdobyli zimą na Chan Tengri, najwyższy szczyt Kazachstanu, a drugi co do wysokości w Tien Szanie. Szczyt ten jest bardzo rzadko zdobywany zimą, a wyjątkowo rzadko w styczniu. Polskie wejście jest 5. lub 6. w historii.

Chan Tengri od północy w zimie
(fot. Maxut Żumajew/explorersweb.com)

Polska wyprawa została zorganizowana w ramach projektu Beskid Pamir Expedition, którego celem jest wejście na pięć 7-tysięczników byłego ZSRR i uzyskanie tytułu Śnieżnej Pantery. Do dzisiaj ten tytuł udało się zdobyć jedynie 7 polskim wspinaczom. Ostatnim z nich był Andrzej Bargiel.

W wyprawie brali udział Piotr Krzyżowski, Mariusz Hatala, Jacek Teler i Mariusz Baskurzyński. Polacy rozpoczęli działania pod opustoszałym w tym okresie szczytem, na początku stycznia. Wspinacze musieli samodzielnie przebyć ponad 70 km, by dotrzeć do starej rosyjskiej bazy pod Khan Tengri, gdzie w sezonie letnim został wstępnie przygotowany jeden z pozostałych tam baraków, celem wykorzystania go jako pomieszczenia bazowego dla zimowej ekspedycji.

Postępy wyprawy można było śledzić dzięki śladowi GPS. Wczoraj na stronie wyprawy przeczytaliśmy:

Potwierdzamy, że wyprawa Beskid Pamir Expedition-Winter Khan Tengri zakończyła się sukcesem 31.01.2019 na szczycie stanęli M. Hatala i P. Krzyżowski.

Gratulacje!

Warto dodać, że w 2011 jako pierwsi w styczniu stanęli na Chan Tengri Ildar GabassowAleksander SofryginWasilij Piwcow. Ten ostatni jest kierownikiem tegorocznej zimowej wyprawy na K2. Siedmiotysięczniki byłego ZSRR są uważane za doskonały poligon przed wspinaniem na najwyższe góry ziemi, zaś zimowe warunki atmosferyczne w północnym Tien Szanie uważane są za trudniejsze od panujących w tym samym czasie w Karakorum.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Chan - gratulacje! [3]
    Gratulacje dla Zespołu!!

    3-02-2019
    Friend