21 lutego 2019 10:59

Wspinanie najprawdopodobniej będzie na Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. Przygoda olimpijska potrwa!

Przygoda wspinania z Igrzyskami Olimpijskimi potrwa jeszcze najprawdopodobniej parę lat. Organizatorzy Igrzysk w Paryżu ogłosili swoją decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2024 roku w stolicy Francji!

Prezentacja sportów dodatkowych, które zostaną włączone do Igrzysk w Paryżu

Po raz pierwszy wspinanie sportowe pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. W Japonii rywalizacja będzie rozgrywana w tzw. formacie łączonym (boulderingu, czasówkach i prowadzeniu). We Francji ten kontestowany przez środowisko wspinaczkowe format ma się zmienić. Wspinanie miałoby otrzymać o kolejną pulę medali, dzięki czemu wady formatu łączonego byłyby zlikwidowane.

Paryż 2024, logo

Na konferencji organizatorów Igrzysk w Paryżu zapowiedziano osobną rywalizację dla biegaczy (16 zawodników i 16 zawodniczek) oraz konkurencję łączoną dla boulderowców i wspinaczy z liną (20 zawodników i 20 zawodniczek). To dobry sygnał dla polskiej szkoły biegania sportowego. W tej konkurencji polscy zawodnicy mają naprawdę świetne wyniki, wystarczy wspomnieć wysyp medali na ostatnich Mistrzostwach Świata w Innsbrucku.

Wspinanie ma dołączyć do Igrzysk w Paryżu jako sport dodatkowy (z puli przeznaczonej dla organizatora). Oczywiście decyzja Komitetu Organizacyjnego musi zostać zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Najpierw musi nastąpić rekomendacja zarządu MKOl (koniec marca 2019). Następnie akceptacja w czerwcu br.  w Lozannie na sesji MKOl. Ostateczną decyzję podejmuje zarząd, co powinno nastąpić w grudniu 2020 roku. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że zamierzenia organizatora dotyczące sportów dodatkowych są akceptowane przez MKOl.

Droga wspinania sportowego do Igrzysk Olimpijskich

W 2006 roku UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wypisaniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Podjęta w 2013 roku pierwsza próba włączenia wspinania w program Igrzysk w Tokio nie powiodła się, jednak w 2015 roku pojawiła się druga szansa. MKOl stworzył dodatkowe miejsca medalowe. Ostatecznie 3 sierpnia  2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum