17 lutego 2019 15:34

“Wołanie w górach” – ukazało się 9. wydanie!

“Wołanie w górach”, bestseller autorstwa Michała Jagiełły, doczekał się IX wydania. Książka jest opowieścią o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach oraz kroniką najciekawszych oraz najtrudniejszych akcji ratunkowych przeprowadzanych począwszy od powstania TOPR w 1909 roku.

„Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”, 2019, Iskry

„Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”, 2019, Iskry

To wydanie „Wołania w górach” jest edycją szczególną. Michał Jagiełło zmarł nagle 1 lutego 2016 roku. Nie skończył pracy nad uzupełnieniami (jego notatki zatrzymują się na wydarzeniach z 2015 roku). Próby domknięcia tej opowieści o działaniach TOPR podjęła się córka autora – Dominika Jagiełło, przy wsparciu Adama Maraska, który z kroniki wypadków wybrał kilkanaście nowych opisów wypraw z lat 2016–2017, i Krzysztofa Wojnarowskiego, który czuwał nad poprawnością językową i merytoryczną oraz jest autorem zdjęcia okładkowego. Współtwórcami nowej edycji książki są także ratownicy, którzy przekazali zdjęcia z akcji, co pozwoliło odświeżyć wydanie pod względem wizualnym.

Wydanie to jest szczególne również dlatego, że ukazuje się równo 40 lat od premiery „Wołania w górach”. Z cienkiej, ledwie 200-stronicowej publikacji powstała książka wielka pod względem liczby stron i ogromu zawartości. W ciągu czterech dekad Michał Jagiełło stale pracował nad uzupełnieniami, wyszukiwał nowe szczegóły, zagłębiał się w historię, wydarzeniom nadawał nowe komentarze, które pokazują, jak zmieniało się jego spojrzenie na wiele spraw. A najnowsze wydanie ma blisko 1000 stron.

Książka jest pasjonującą lekturą, ale też przestrogą. Uczy pokory wobec żywiołu, jakim są góry, i szacunku dla ratowników górskich. Znajdziecie ją w księgarni wspinanie.pl w promocyjnej cenie.

W księgarni znajdziecie też inną książkę poświęconą działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To książka Beaty Sabały-Zielińskiej  „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” , która ukazała się pod koniec ubiegłego roku.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum